Solidarność to znaczy razem

Sieć Solidarności

Mąka Mirosław

Mirosław Mąka (ur. 1.07.1957 Krakowie, zm. 14.11.2020 r. tamże) - studiował w Akademii Sztuk Pięknych oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jest autorem książek i artykułów z zakresu antropologii sztuki i etnografii obszarów andyjskich. Zajmuje się także etnografią Polski.

Przez 40 lat uprawiał alpinizm, w tym przez ostatnie 10 lat w Andach Peruwiańskich, gdzie prowadził także badania etnograficzne nad kulturą preinkaską ale także nad kulturą Indian Keczua. Był inicjatorem 3-letniego programu badań naukowych nad słynnym sanktuarium Chrystusa "Señor de la Soledad" w Huaraz, w północnym Peru. Współpracował z magazynem alpinistycznym "Góry", "Pracami Naukowymi UJ" i czasopismem "Estudios Latinoamericanos".

Od 1981 r. uczestniczył w niezależnym ruchu wydawniczym (Wydawnictwo "W") - był składaczem książek oraz autorem projektów okładek książek podziemnych. Jedna z nich była prezentowana na wystawie w British Library w Londynie w 1984 r.; reprodukowana w katalogu tej wystawy. Kolportował ulotki "Solidarności" w środkach komunikacji miejskiej i na terenie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Brał udział w demonstracjach w Krakowie i Nowej Hucie w 1982 r. i w latach następnych.

W listopadzie 1981 r. uczestniczył w wielodniowym strajku okupacyjnym w Collegium Novum UJ. W dniach bezpośrednio po 13 grudnia 1981 r. brał udział (wraz z Witoldem Stańczykiem) w ewakuacji magazynu nielegalnie wydrukowanych książek, transportując wielkie i ciężkie ładunki w plecaku i torbach, pieszo i tramwajami - przez ulice Krakowa silnie patrolowane przez ZOMO.

Dwukrotnie od 1983 do 1986 r. był kurierem do Paryża, przemycając maszynopisy książek dla Piotra Jeglińskiego, szefa emigracyjnego wydawnictwa Editions Spotkania. Przesyłki te ukrywał wśród lin i sprzętu alpinistycznego w czasie wyjazdów na obozy wspinaczkowe w Alpach Francuskich.

W latach 2001-2002 był pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, w początkowym okresie tworzenia się tej instytucji. Odchodząc, przekazał do biblioteki IPN-u duży zbiór książek i dokumentów archiwalnych z własnych zbiorów. Jego siostrą jest Monika Karlińska -Nawara. Był członkiem założycielem Stowarzyszenia "Sieć Solidarności".

Został uhonorowany medalem "Dziękujemy za wolność" (2017), pośmiertnie Medalem brązowym za Zasługi dla Woj. Małopolskiego - Krzyżem Małopolski (2021). W I rocznicę śmierci na Wiktorówkach odsłonięto Tablice poświęconą ś.p. Mirkowi Mące.