Solidarność to znaczy razem

Sieć Solidarności

Nowak Krzysztof

Krzysztof Nowak - działał w opozycji już jako licealista, bardzo aktywny obywatelsko, członek zarządu III kadencji Sieci Solidarności.

Krzysztof Nowak (ur. 1965) jako młody 17 letni człowiek, licealista X Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, rozpoczął aktywną działalność o charakterze opozycyjnym wobec reżymu komunistycznego od pierwszych tygodni po wprowadzeniu stanu wojennego. Początkowo działalność ta miała charakter udziału w spontanicznych akcjach tzw. małego sabotażu, zarówno na terenie swojej szkoły, jak i poza nią i polegała głównie na malowaniu haseł, wieszaniu plakatów i ulotek organizacji podziemnych ale także produkowanych przez nich samych, zamalowywaniu i niszczeniu obwieszczeń władz stanu wojennego oraz innych materiałów propagandowych, tworzeniu pisemek młodzieżowych i innych tego typu akcji, z których niektóre opisał w swoim wniosku. Uczestniczył, w licznych wówczas manifestacjach i wydarzeniach solidarnościowych. Ważnym elementem działalności, zbieżnym z jego osobistymi uzdolnieniami był udział w ruchu kultury niezależnej organizowanej wśród uczniów szkól średnich w Krakowie, poprzez tworzenie spektakli teatralnych i poetyckich a następnie ich wystawianiu w mieszkaniach albo w przyjaznych kościołach. Opisał m.in. spektakl wystawiany w Kapitularzu oo. Dominikanów w Krakowie, z którego posiada nawet nagranie archiwalne.

Z czasem ta działalność przeistoczyła się w bardziej skoordynowane akcje, współpracy z redakcją pisma i wydawnictwa "Promienistych" (wspólnie z Krzysztofem Brunetko i Krzysztofem Jurkiewiczem) oraz systematycznego kolportażu ich wydawnictw oraz innej tzw. bibuły, w szczególności najpopularniejszych pism podziemnych jak "Tygodnik Mazowsze" i "Hutnik" oraz innych będących w obiegu, oraz książek tzw. drugiego obiegu następujących wydawnictw: "Krąg", "Nowa" i "Biblioteka Promienistych".

Krzysztof Nowak, rozpoczął także edukację podziemną, uczestnicząc w wykładach Uniwersytetu Latającego , utworzonego przez znanego działacza studenckiego a potem redaktora Tygodnika Powszechnego - Jacka Rakowieckiego. Co więcej udostępniał na te cele swoje mieszkanie, przechowywał sprzęt poligraficzny "Promienistych".

Krzysztof Nowak prowadził działalność do chwili swojego wyjazdu na praktyki studenckie do Anglii w 1986 roku. Krzysztof Nowak jest wciąż aktywnym i wrażliwym społecznie człowiekiem uczestnicząc w wielu działaniach obywatelskich. To m.in. on filmuje różne manifestacje z jakimi mamy do czynienia w naszym mieście.

Krzysztof Nowak jest uhonorowany Medalem "Dziękujemy za wolność" (2016).