Solidarność to znaczy razem

Sieć Solidarności

Paruźnik Piotr

Piotr Parużnik (ur. 29.07.1961). Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Krakowie (1980-87), członek Senatu. Matematyk i informatyk.

Założyciel Niezaleznego Zrzeszenia Studentów w WSP (wrzesień 80), Był członkiem wszystkich komitetów strajkowych WSP w Krakowie w latach 80-81. Przewodniczący Komitetu Strajkowego Strajku Akademickiego WSP w listpapdzie 1981. (ponadto Rysz.Biesiada, Tom.Ciesielski, Cz.Grabowski, Jac.Kabata, Z Kmita, W Strzałka i Iren.Kutrzeba - rzecznik pras.).

Współorganizator ruchu obrony więzionych za przekonania i odmowe służby wojskowej w Krakowie (81) a także Białego Marszu. Uczestnik negocjacji z Ministerstwem Edukacji nt. nowelizacji ustawy o Szkolnictwie Wyższym oraz ustaw o samorządzie studenckim. Zaangażowany w ruch odnawiającego się harcerstwa: "Walterowcy - 80-81 (hufiec Śródmieście)

PO wprowadzeniu stanu wojennego: Przewodniczący komitetu strajkowego 13.12.81 odpowiedzialny za przeniesienie strajku WSP z uczelni na kombinat HiL. Współtwórca podziemia NZS w latach 82-87.

Wspolpracownik TKRH oraz pismem Hutnik (Maria de Hernandez Paluch).

Pomyslodawca, wydawca i dystrybutor taśm audio: Pawła Orkisza, Beczki krakowskiej - w porozumieniu z KRH.

Organizator wszystkich akcji protestacyjnych w stanie wojennym i aż do 86 roku na WSP w Krakowie i współorganizator akcji na Miasteczku Akademickim. Kolporter książek i pism podziemnych w środowisku akademickim i hutniczym.

Organizator latającego uniwersytetu (w ramach podziemnego NZS) dla studentów matematyki i pedagogiki WSP oraz Beczki krakowskiej. Animator BECZKI (duszpasterstwo akademickie dominikanów) krakowskiej poczawszy od 81 roku do 83. W okresie Stanu Wojennego - zarządzający 8 drukarniami studenckimi wydającymi pisma podziemne w Krakowie).

Współpracownik komitetu obrony represjonowanych przy Kurii Biskupiej w Krakowie, członek KKW NZS, współpracownik księdza Jancarza w Mistrzejowicach.

Wyjechał w czerwcu 1987 do Francji, gdzie bardzo aktywnie działał na rzecz polskiego podziemia, organizując finanse i sprzęt. W latach 1987-90 - pracownik Stowarzyszenia KONTAKT we Francji, przedstawiciel TKRH, Biuro Solidarności w Paryżu, współpracownik RWE; m.in. dzięki niemu transmitowane były relacje ze strajku w HiL wiosną 1988r. w radiu.

Zaangażowany w pomoc przy powstawaniu Radia Solidarności a także Radia RMF i inne inicjatywy z Francji dla Polski. Członek Stowarzyszenia Siec Solidarności

Uhonorowany Medalem "Dziękujemy za wolność" (2015)