Solidarność to znaczy razem

Sieć Solidarności

Roliński Adam

Adam Roliński (ur. 14 marca 1959 r. Kossowa)- historyk, kustosz Biblioteki Jagiellońskiej.

Był działaczem Niezależnego Zrzeszenia Studentów (NZS). Brał udział w Marszach Szlakiem I kompanii Kadrowej. W 1984 r. za udział w tym marszu został skazany prze Kolegium ds. wykroczeń na grzywnę w wysokości 10 tys. zł..

Jako młody pracownik biblioteki brał udział w podziemnym ruchu wydawniczym, dbając przy tym o zachowanie dla przyszłych pokoleń druków kolportowanych w "drugim obiegu". W dziale gromadzenia zbiorów istniał nieoficjalny referat, prowadzony przez Annę Pycową, który zajmował się tylko tym. Obawiając się skonfiskowania zbiorów bibuły przez SB, z dubletów stworzono drugi zbiór, z osobnym inwentarzem i kartami katalogowymi. W razie wpadki miano wydać te materiały, a zbiór podstawowy byłby dalej ukryty w magazynach. Nie znam w dziejach bibliotekarstwa drugiego przypadku podobnej akcji! - mówi sam Roliński.

Po 1989 r. wiele podziemnej bibuły niszczało gdzieś po piwnicach lub lądowało na śmietniku. Adam Roliński, ze względu na zamiłowania kawaleryjskie i czynne uprawianie jazdy konnej w Akademickim Klubie Jeździeckim, zwany przez znajomych "Ułanem", zabrał się dynamicznie za ratowanie tych pamiątek.

Był współinicjatorem powołania w 1998 r. Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego, gdzie znalazły się bogate kolekcje dotyczące najnowszej historii Polski. Centrum wydaje również czasopismo "Sowiniec" i prowadzi witrynę internetową: www.sowiniec.com.pl, gdzie udostępniane są multimedialne materiały archiwalne. Adam Roliński jest od czasów powstania CDCN jej kluczową osobą. Uhonorowany przez IPN tytułem "Świadek historii" w 2012 r.