Solidarność to znaczy razem

Sieć Solidarności

Szarkowicz Bolesław

Bolesław Szarkowicz (ur. 27.06.1935 w Lichwinie pow. tarwnowski) w działalność opozycyjną zaangażowany był od momentu zamordowania Stanisława Pyjasa, przez SB 7 maja 1977 roku. Brał wówczas udział w "Czarnym Marszu", po którym został obezwładniony przez funkcjonariuszy SB na Rynku Głównym i przewieziony na Komendę Wojewódzką MO w Krakowie, na Placu Szczepańskim, gdzie był przesłuchiwany i poniżamy. Na następny dzień SB skontrolowało go w zakładzie pracy, o czym powiadomił go przełożony. Pracował wówczas jako zaopatrzeniowiec Wojewódzkiej Dyrekcji Dróg Miejskich w Krakowie.

We wrześniu 1981 roku został członkiem "Solidarności w swoim macierzystym zakładzie pracy - Powiatowym Zarządzie Dróg w Krakowie.

Po ogłoszeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. do wyborów w czerwcu 1989 roku brał aktywny udział w działalności na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego. W szczególności był uczestnikiem bardzo wielu wystąpień wolnościowych, głównie w Krakowie ale wyjeżdżał także do innych miast aby brać udział w manifestacjach. M.in. w Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Juszczynie. Zaangażowany w kolportaż ulotek i wydawnictw podziemnych.

Wspierał finansowo rodziny internowanych ale także uczestników protestu głodowego zorganizowanego przez Inicjatywę Obywatelską w Obronie Praw Człowieka "Przeciw przemocy" w Bieżanowie w 1985 r. Te fakty potwierdzają świadkowie, w szczególności Celina Balik oraz Henryk Kowal działający z nim w "Solidarności" zakładowej oraz w innych działaniach w latach 1981-1989 r. Zaangażował się także we wspieranie działalności ks. Adolfa Chojnackiego najpierw w Bieżanowie w Krakowie o potem po jego przeniesieniu parafii w Juszczynie.

W czwartą rocznicę zamordowania Bogdana Włosika 13 października 1986 r. w Nowej Hucie, po manifestacji został obezwładniony przez funkcjonariuszy SB i przewieziony na Komendę MO - Nowa Huta, gdzie został był przesłuchiwano, grożono mu śmiercią, był poniżany m.in. rozebrano go do naga. Na drugi dzień został przewieziony na Kolegium ds. Wykroczeń gdzie został ukarany grzywną w wysokości 15 tysięcy złotych. Podczas wyborów czerwcowych 1989 roku a następnie wyborów do gminy w 1990 roku zaangażował się w działalność osiedlowych komitetów obywatelskich.

Za swoja postawę i działalność Stowarzyszenie Sieć Solidarności uhonorowało Bolesława Szarkowicza Medalem "Dziękujemy za wolność" (2016). Jest odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności (2021). Jest członkiem Stowarzyszenia Sieć Solidarności.