Solidarność to znaczy razem

WYDARZENIE ODBYŁO SIĘ

40 rocznica powstania Duszpasterstwa Hutników. 2. rocznica śmierci Zbigniewa Ferczyka

Zapraszamy w dniu 6 marca 2023 r. o godz. 18:00 na mszę św. w 40 lecie powstania Duszpasterstwa Hutników przy parafii na Szklanych Domach w Nowej Hucie.

W tym samym dniu o godz. 9:00 spotykamy się przy grobie śp. Zbigniewa Ferczyka na cmentarzu w Grębałowie.

Duszpasterstwo Hutników - przypomnienie o wielkiej roli jaką pełniło w latach '80 ub. w. w Nowej Hucie.

Duszpasterstwo Hutników działało w latach 1983-1989 przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej na osiedlu Szklane Domy w Krakowie-Nowej Hucie. DH stanowiło trzeci filar podziemnych struktur "Solidarności" w Kombinacie HiL, uzupełniając działalność Tajnej Komisji Robotniczej Hutników i Społecznego Funduszu Pomocy Pracowniczej, dbając zarówno o stronę duchową, jak i poprawę bytu socjalnego hutników.

Znaczącego wsparcia udzielał im krakowski Kościół, a zwłaszcza ojcowie Cystersi z Mogiły. Oni z kolei usilenie wspierali budowę i działalność kościoła i parafii na os. Szklane Domy.

Duszpasterstwo, ze swoim inicjatorem i koordynatorem Zbigniewem Ferczykiem na czele, organizowało msze św. za Ojczyznę w dniach świąt narodowych oraz Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę i do grobu bł. o. Rafała Kalinowskiego w Czernej w kolejne rocznice wybuchu powstania styczniowego.

Wśród spraw socjalnych, jakimi zajmowali się członkowie Duszpasterstwa, należy wymienić: organizację wypoczynku dla młodzieży w okresach letnich i zimowych, przygotowywanie prezentów z okazji dnia św. Mikołaja i Gwiazdki dla dzieci, pomoc charytatywną dla więzionych oraz ich rodzin, przygotowywanie paczek dla chorych oraz wsparcie dla osób represjonowanych. Zajmowano się tam, również kolportażem wydawnictw niezależnych oraz organizacją wykładów edukacyjnych.

Duszpasterstwo Hutników wsparło strajk kwietniowo-majowy w 1988 r., a w czasie kampanii wyborczej w czerwcu 1989 r. udostępniło swoją siedzibę nowohuckiemu Komitetowi Obywatelskiemu "Solidarność".

[EEN]