Solidarność to znaczy razem

WYDARZENIE ODBYŁO SIĘ

Obchody 25-lecia Wyborów 1989

Wydarzenia organziowane przez instytucje kultury m. Krakowa.

Obchody 25. lecia wyborów do Sejmu i Senatu w 1989 roku organizowane przez instytucje kultury m. Krakowa.

Koncerty, wystawy plenerowe i debaty organizowane przez miejskie instytucje kultury znalazły się w programie Obchodów 25-lecia wyborów do Sejmu i Senatu w 1989 roku. Zapraszamy m.in. do Nowohuckiego Centrum Kultury, Muzeum PRL-u, do Teatru STU oraz na Grolsch ArtBoom Festival organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Nowohuckie Centrum Kultury

- koncert "Dziękujemy za wolność" z udziałem m.in.: Pawła Orkisza z zespołem, Zespołu Pieśni i Tańca Nowa Huta. Termin: 8 czerwca (niedziela). Miejsce: scena plenerowa - NCK;
- wystawa plenerowa "Dziękujemy za wolność - ludzie 4 czerwca 89", prezentująca wielkoformatowe zdjęcia z wyborów czerwcowych 1989 roku. Uroczyste otwarcie: 8 czerwca (niedziela). Miejsce: plener - NCK.
Muzeum PRL- u (w organizacji)
- wystawa plenerowa "Drużyna Lecha. Senatorowie Wolności", na której zaprezentowane będą plakaty z pierwszych całkowicie wolnych wyborów do senatu w 1989 roku. Zdecydowana większość kandydatów Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" szła do nich z plakatami, na których stoją u boku Lecha Wałęsy. Z tego też powodu nazwano ich Drużyną Wałęsy. Termin 4-8 czerwca (środa - niedziela).
Miejsce: przed byłym kinem "Światowid" - Muzeum PRL-u;
- debata w Muzeum PRL-u "Czy możemy już mówić o historii PRL-u, czy tylko o jego pamięci" z udziałem Janusza Majcherka, Jacka Chrobaczyńskiego i Barbary Klich Kluczewskiej. Termin: 4 czerwca (środa), godz. 18:00.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Do października 2014 r. czynna będzie wystawa: "Nowa Huta dla Wolnej i Niepodległej". Wystawę otworzyli 29 kwietnia Prezydent Miasta Krakwoa i Przewodniczący Regionu Małopolska NSZZ Solidarność. Wystawie towarzyszy bogaty program edukacyjny i społeczny realizowany ze Stowarzyszeniem Sieć Solidarność. Wystawę specjalnym patronatem "25 lat Wolności" objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Krakowskie Biuro Festiwalowe

W ramach Grolsch ArtBoom Festival (Festiwal ma charakter interdyscyplinarny: łączy sztukę współczesną, performance, happening z muzyką i działaniami społecznym) odbędą się:
- prezentacja wystawy "Oblicze dnia. Koszty społeczne w Polsce po 1989 r." (kompleksowe zagadnienie przemian pracy i związanych z nimi kosztów społecznych w Polsce na tle ostatnich 25 lat transformacji w ujęciu sztuk wizualnych). Miejsce: parter byłego kina "Światowid" - Muzeum PRL-u. Termin: 6-30 czerwca.
- prezentacja instalacji: "Kultura. Na widoku" przed budynkiem kina, Termin: 6-22 czerwca 2014 r. Wystawa objęta honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W ramach instalacji udostępnione zostaną, podświetlone nocą - regały z wirtualnymi książkami, filmami, muzyką i grami, z których będzie można korzystać - pobierać je za pomocą kodów QR i linków. Na wirtualnych półkach regału Wolności umieszczone zostaną publikacje poświęcone czasom Solidarności, między innymi z zasobów Ośrodka Karta, z kolekcji "Solidarność - narodziny ruchu" znajdującej się na liście UNESCO.

Teatr STU
Na scenie Teatru STU: prezentacja dyptyku Stanisława Wyspiańskiego "Wesele-Wyzwolenie" w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Termin: 4 czerwca (środa) godz. 19.00.
Wydarzenia współorganizowane przez UMK:
"Wybory '89. System skreślony" - wystawa organizowana na Placu Szczepańskim przez Archiwum Narodowe w Krakowie przy współudziale i pomocy Prezydenta Miasta Krakowa. 27 maja - 11 czerwca.
Wernisaż: 27 maja, godz. 12:00.

Edward E. Nowak