Solidarność to znaczy razem

WYDARZENIE ODBYŁO SIĘ

Prezentacja II tomu Encyklopedii Solidarności

ProjektStowarzyszenia Pokolenie

25 stycznia o godz. 17.30 w siedzibie Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność" w Katowicach przy ul. Floriana 7 odbędzie się promocja najnowszych projektów Stowarzyszenia Pokolenie, w tym II tomu Encyklopedii Solidarności. 

Na początku spotkania zaprezentowany zostanie zapis z koncertu, który odbył się w 30. rocznicę pacyfikacji kopalni "Wujek" w Katowicach. To plenerowe widowisko multimedialne odbyło się 16 grudnia 2011 r. na placu NSZZ Solidarność. Wydane jest w formie digipacku, w którym znajdują się płyta cd i dvd i folder zawierający teksty oraz opisujący wydarzenia z historii PRL, a szczególnie "Solidarności" i pacyfikacji KWK Wujek. Wszystko razem jest doskonałym materiałem edukacyjnym, który uczy poprzez muzykę i obraz. DVD można oglądać jako widowisko lub poprzez tzw. kąt kamery 2. Widzimy wtedy wizualizacje z muzyką, ale nie widzimy samego widowiska i tego co, dzieje się na scenie.

Po prezentacji płyty promocja II tomu "Encyklopedii Solidarności. Opozycja w PRL 1976 - 1989".

W spotkaniu wezmą udział członkowie redakcji dr Łukasz Kamiński, Prezes IPN, dr Grzegorz Waligóra - redaktor naczelny II tomu "ES" oraz Przemysław Miśkiewicz, przewodniczący Stowarzyszenia Pokolenie, członek redakcji. "Encyklopedia Solidarności..." publikowana w tzw. systemie holenderskim, stanowi największe kompendium wiedzy na temat działalności opozycji w PRL w latach 1976 - 1989.

Aktualny, pełny zasób "Encyklopedii" jest dostępny na stronie internetowej www.encyklopedia-solidarnosci.pl.
Tom drugi wersji książkowej zawiera 1223 biogramów i haseł rzeczowych. ES to wspólne przedsięwzięcie Stowarzyszenia Pokolenia, IPN oraz Oficyny Wydawniczej Volumen. Mecenas: Fundacja PKO Banku Polskiego.

W ostatniej części spotkania zaprezentowany zostanie drugi tom wspomnień Andrzeja Rozpłochowskiego "Postawią ci szubienicę", wydany przez Stowarzyszenie Pokolenie. Za stołem zasiądą Autor oraz kilku innych bohaterów z MKZ Katowice. Wspomnienia przybliżają historię sprzed trzydziestu lat i pokazują jak ważne miejsce w historii Karnawału Solidarności lat 1980-81 odgrywał Śląsk i Zagłębie.

Organizatorzy spotkania: Stowarzyszenie Pokolenie, Zarząd Regionu Śląsko - Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność", oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz "Porozumienie Katowickie 1980 - Stowarzyszenie na rzecz Pamięci w Katowicach".