Solidarność to znaczy razem

rok 2013

Święto Małopolski
Na uroczystej gali w Operze Krakowskiej osoby i instytucje szczególnie zasłużone dla Małopolski odebrały z rąk marszałka Marka Sowy i przewodniczącego sejmiku Kazimierza Barczyka Medale Honorowe. Z inicjatywy Sieci Solidarności uhonorowane została Komisja Robotnicza Hutników NSZZ "Solidarność" w 25 rocznicę Wiosny Solidarności - Strajku w Nowej hucie w 1988 r.

Złoty medal otrzymał Krzysztof Penderecki - kompozytor, dyrygent, pedagog, profesor krakowskiej Akademii Muzycznej.

Srebrnym medalem wyróżniono Komisję Robotniczą Hutników NSZZ "Solidarność" a medal odebrali: członek KRH z lat 1980-81 Edward Nowak, Maciej Mach - jako szef tajnych struktur KRH oraz obecny przewodniczący Władysław Kielian.

Srebrnym medalem został odznaczony ponadto prof. Adam Bielański, prof. Andrzej Zolla a także Caritas w Małopolsce.

Brązowy medal odebrał ks. Andrzej Augustyński, Stanisława Centkowska, Maria Kanior, Izba Przemysłowo-Handlowa w Krakowie, Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, Oddział Pieniński PTTK w Szczawnicy, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Nowym Sączu.

Święto Małopolski jest obchodzone 10 czerwca, od 2009 roku. Zostało ustanowione przez sejmik województwa z okazji przypadających wtedy rocznic : 30-lecia mszy papieskiej na Błoniach, 20-lecia wolnej Polski i 10-lecia samorządu regionalnego. Jest to dla Małopolan okazja do wspólnego wspominania najważniejszych dla regionu wydarzeń i poznawania największych atrakcji Małopolski, a przez to budowania małopolskiej wspólnoty i umacnianiu tworzących ją więzów.