Solidarność to znaczy razem

KOMUNIKAT ARCHIWALNY

Projekt Ustawy o ustanowieniu święta państwowego Wolności i Praw Obywatelskich w dniu 4 czerwca

Projekt Ustawy o ustanowieniu święta państwowego Wolności i Praw Obywatelskich w dniu 4 czerwca przygotowany przez Komitet Założycielski Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej o ustanowieniu 4 czerwca świętem państwowym III Rzeczypospolitej Polskiej, dniem wolnym od pracy.

Uzasadnienie

Projekt ustawy nawiązuje do Uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 maja 2013 roku o uznaniu dnia 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich i ma na celu ustanowienie w tym dniu święta państwowego. 

W dniu 4 czerwca 1989 r. odbyły się wybory, w których Polacy dokonali wyboru, udzielając poparcia kandydatom Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” na wszystkie możliwe do obsadzenia miejsca w Sejmie oraz 99 miejsc w Senacie. Ten akt wyborczy, ten dzień stał symbolem przełomu ustrojowego w świadomości obywateli naszego kraju, bez 4 czerwca nie byłoby następnych wolnych wyborów. Zakończył się trwający od dziesięcioleci system dominacji jednej partii nad państwem i obywatelami. 

4 czerwca rozpoczął się czas kształtowania ustroju demokracji parlamentarnej, państwa równych praw dla wszystkich obywateli, rządów prawa oraz podjęcia działań zmierzających do uzyskania pełnej suwerenności. 
Wybory czerwcowe zamykające okres podjętej w Sierpniu 1980 r. walki o wolność człowieka i obywatela w demokratycznym państwie umożliwiły w następnych latach dynamiczny rozwój kraju, przyjaznego wobec sąsiadów, aspirującego do udziału we wspólnocie międzynarodowej Zachodu stwarzającego warunki dla rozwoju oddolnych inicjatyw obywatelskich.

Ta data powinna na stałe wzbogacić kalendarz świąt państwowych na równi z niemniej dla Rzeczypospolitej doniosłymi wydarzeniami znaczącymi polską drogę ku wolności, suwerenności i demokracji. 
Dzień 4 czerwca powinien stać się symbolem III Rzeczpospolitej Polskiej, dniem radosnego świętowania z udziałem władz Rzeczpospolitej, samorządowców, organizacji społecznych, wszystkich bez wyjątku, równych sobie obywateli. Dzień ten winien być dniem wolnym od pracy.

Projekt ustawy nie wywołuje bezpośrednich skutków dla budżetu państwa, chociaż, ze względu na zmniejszenie o 8 godzin rocznego czasu pracy będzie rodzić skutki dla przedsiębiorców, co wymaga konsultacji. Projekt natomiast rodzi pozytywne skutki społeczne, zwiększa spójność społeczną, buduje społeczeństwo obywatelskie.  

Ustanawianie świąt należy do wyłącznych kompetencji krajów członkowskich i nie jest regulowane prawem Unii Europejskiej.

Uzasadnienie oparto na tekście uzasadnienia do projektu wnoszonego w 2019 roku.

Komitet Założycielski:
Stowarzyszenie "Sieć Solidarności"  
Komitet Obrony Demokracji 
Stowarzyszenie „Nowa Generacja"
Stowarzyszenie „Pokolenie 2050” 

Akces poparcia zgłosiło kilkanaście innych organizacji oraz osób fizycznych, lecz o tym powiadomimy w oddzielnym komunikacie.