Solidarność to znaczy razem

Dzień Niepodległości 11 listopada 1980 r. w Krakowie

W Krakowie uroczystości rocznicowe rozpoczęły się od złożenia kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Oprócz delegacji władz oficjalnych, m.in. Frontu Jedności Narodu, uczestniczyła po raz pierwszy delegacja MKZ NSZZ Solidarność Małopolska w składzie Mieczysław Gil, Maria Sierotwińska, Andrzej Cyran a był to także pierwszy dzień po oficjalnej rejestracji NSZZ "Solidarność" przez Sąd Najwyższy.

Po oficjalnej uroczystości w Teatrze Słowackiego miała miejsce akademia, w której poza oficjalnymi władzami FJN uczestniczył kardynał Franciszek Macharski. Uroczystość rozpoczął wykład doc. Michała Sicińskiego o pierwszych dniach po odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Część artystyczną przygotowali krakowscy artyści Edward Lubaszenko, Danuta Michałowska, Anna Polony, Dorota Pomykała, Jerzy Radziwiłowicz, Jerzy Stuhr i Anna Szałapak. Ze sceny popłynęły strofy poezji Czesława Miłosza - niedawnego laureata Nagrody Nobla, Jana Lechonia, Cypriana K. Norwida, Kazimierza Wierzyńskiego i Karola Wojtyły a obecnie papieża Jana Pawła II.

Następnie kardynał odprawił mszę św. w katedrze na Wawelu. Miało w niej, brać udział od 5-6 tysięcy osób.

Po jej zakończeniu zorganizowano pochód do Grobu Nieznanego Żołnierza - co nietypowe w tym przypadku organizatorzy dysponowali stosowną zgodą władz miejskich. Niesiono transparenty: "Zbudź się Polsko, skrusz kajdany", "Oto dziś dzień krwi i chwały" i inne hasła oraz flagę z emblematem orła w koronie.

Przy Grobie Nieznanego Żołnierza przemawiał Stanisław Palczewski w imieniu KPN, Janusz Pierzchała w imieniu Ruchu Młodej Polski. Organizatorem była także Chrześcijańska Wspólnota Ludzi Pracy.

Manifestacja była pilnie obserwowana i filmowana przez Służbę Bezpieczeństwa oraz ich tajnych współpracowników. Sama uroczystość przebiegła jednak bez żadnych incydentów. Opisana została we wspomnieniach Romany Kahl-Stachniewicz w książce Mirosława Lewandowskiego "Niepokonani", której fragmenty niżej zamieszczamy. W oficjalnej prasie nie było wzmianek o tej drugiej części obchodów.

[EEN]
fot. J. Ochoński - PAP, CDCN

**********

Echo Krakowa, 12.11.1980 >>>

Mirosław Lewandowski, "Niepokonani", fragment książki >>>