Wręczenie Medali "Dziękujemy za Wolność" I edycji miało miejsce w trakcie "Spotkania Ludzi 4 czerwca" w Nowej Hucie w 25. rocznicę wyborów do Sejmu i Senatu Polski 1989 roku.
Prezydent Bronisław Komorowski przybył do Nowej Huty - 8 czerwca 2014 r. w 25. rocznice wyborów do Sejmu i Senatu Polski w 1989 roku. Zwiedził wystawę "Krakowska drużyna Wałęsy" zorganizowaną przez "Muzeum PRL-u". Rolę gospodyni pełniła Pani Krystyna Zachwatowicz a obecny był m.in. nasz przyjaciel z Solidarności Stanisław Handzlik.
Po chwili, delegacja przybyła na Plac Centralny. W imieniu organizatorów serdecznie witał Prezydenta Edward Nowak - Prezes Sieci Solidarności oraz Zygmunt Kolenda w imieniu działaczy Komitetu Obywatelskiego z 1989 roku.
Prezydent RP Pan Bronisław Komorowski wraz z Marszałkiem Markiem Sową, Wojewodą Jerzym Millerem, Prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim zasadzili "Dąb Wolności" dla uczczenia 25 lecia Wolności Polski. Świetna atmosfera spotkania zachęciła Pana Prezydenta do żywiołowego spotkania z mieszkańcami; były zdjęcia, uściski rąk, serdeczne słowa a nawet łzy wzruszenia, gdy jedna z mieszkanek mówiła o swojej radości z przybycia Prezydenta naszego kraju do Nowej Huty. Następnie Prezydent Komorowski złożył kwiaty pod pomnikiem Solidarności. Obok oczekiwali przywódcy trzech pokoleń Solidarności: Mieczysław Gil - przywódca Solidarności z lata 1980-81, Maciej Mach - lider Tajnej Komisji Robotniczej Hutników, Władysław Kielian - przewodniczący obecnego związku oraz Wojciech Grzeszek - Przewodniczący Zarządu Regionu Małopolska NSZZ "Solidarność".
Tłum mieszkańców Nowej Huty. Naszego Gościa otaczał tłum nowohucian. Każdy chciał zamienić kilka słów, zdobyć autograf, zrobić sobie zdjęcie, zamienić kilka słów. Pan Prezydent wyraźnie nie spieszył się, przystawał, chętnie rozmawiał. Chyba tylko ochrona nie była zadowolona z takiego obrotu spraw.
Doszliśmy do repliki kiosku informacyjnego jaki 25 lat temu postawił na Rynku Głównym w Krakowie kol. Wojciech Słaboń z przyjaciółmi. Dzisiaj nieco starsi zbudowali kopię tego kiosku. Pan prezydent z wielkim zainteresowaniem oglądał plakaty, znaczki poczty Nowa Huta, książki i tzw. bibułę. Barbara Swałtek podarowała Panu Prezydentowi kilka oryginalnych pamiątek z 1989 roku.
Po wspaniałej wystawie fotograficznej "Ludzie 4 czerwca" na której zgromadzono prawie 250 zdjęć naszych krakowskich fotografów, oprowadzał Pana Prezydenta Jacek Maria Stokłosa, który był autorem scenariusza wystawy. Gdzieś zagubił się Adam Gryczyński, który zdjęcia opracowywał. Przy niejednym zdjęciu przystawaliśmy, wspominając nieżyjących posłów, senatorów, działaczy komitetów obywatelskich, albo komentując tamte zdarzenia, które po części miały miejsce w innych okręgach wyborczych. Pana Prezydenta bardzo zaintrygowały nasze wyniki wyborcze, najlepsze w kraju. To na pewno efekt pracy naszego Komitetu obywatelskiego, którym kierował śp. Stefan Jurczak, oprawę plastyczną zapewniała Maria Osterwa - Czekaj, a biurem prasowym kierował nieżyjący Maciej Szumowski.
Dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury zaprosił Prezydenta do zabawy z dziećmi, które malowały orła.
Wreszcie prezydent udał się na najważniejszy punkt swojej wizyty "Spotkanie z ludźmi 4 czerwca". Spotkanie otworzył gospodarz naszego miasta Prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski, witając dostojnego gościa.
W imieniu Kapituły Medalu "Dziękujemy za wolność", jej członkowie Edward Nowak oraz Marek Sowa wręczyli jeden z pierwszych medali Panu Prezydentowi RP Bronisławowi Komorowskiemu.
Następnie rozpoczęła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych dla uczczenia 25. rocznicy wyborów do Sejmu i Senatu Polski w czerwcu 1989 roku.
Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali Adam Szostkiewicz - rzecznik prasowy MKO 1989 oraz Ireneusz Serwan członek MKO, natomiast Krzyżem Kawalerskim Orderu Maria Osterwa-Czekaj odpowiadająca podczas wyborów 1989 za promocję oraz członkowie MKO: Krzysztof Görlich, Andrzej Karocki, Tadeusz Skiba.
Głos zabrał Prezydent Komorowski, który skierował do "Ludzi 4 czerwca" oraz zebranych mieszkańców i gości kilka słów. Prezydent powiedział, m.in. "żeby móc skutecznie ugruntować przekonanie i pamięć o tym, że wolność zaczęła się w Polsce, musimy najpierw zbudować w samych sobie, u nas w Polsce, w naszych sercach i głowach, przekonanie, że to (dzień 4 czerwca 1989 roku) było coś wielkiego, co potrafiliśmy wykorzystać na rzecz całej Polski....czuję naturalną potrzebę i odruch serca, aby cieszyć się ze święta wolności, nie tylko w wymiarze wielkich uroczystości państwowych, ale także w wymiarze, który świadczy o autentyzmie przeżycia i autentyzmie radości". ..."Jestem przekonany, że wszyscy byliśmy zadowoleni i szczęśliwi z tego, że nas, Polskę, Polaków, ludzi, którzy wybili się na wolność i mądrze ją zagospodarowali, chwaliły największe, najpotężniejsze postacie współczesnego świata."
Prezydent RP zaproponował wspólne działanie na rzecz tego, aby tradycja 4 czerwca 1989 roku, tego - jak mówił - "wielkiego, mądrego, dobrze wykorzystanego zwycięstwa - była dobrze ugruntowana. - To co się udało zdobyć w tym roku, to uznanie, podziw, szacunek świata i docenienie miejsca Polski w wielkim procesie odzyskiwania wolności przez Europę Wschodnią" - przekonywał Komorowski. "Źródłem wzruszenia jest to, że mogę być dzisiaj razem z państwem w Nowej Hucie, która sama w sobie jest symbolem - i złego okresu budowania przeciw tradycji narodowej, przeciw wartościom, które tworzyły naród - ale jest także symbolem zwycięstwa trudnej walki. Na końcu okazało się, że to co było budowane przeciw wartościom polskim, okazało się źródłem zwycięstwa i sukcesu, obróciło się na dobre" - powiedział prezydent.
Po przemówieniu Prezydenta RP, rozpoczęła się ceremonia wręczenia Medali "Dziękujemy za wolność". W dniu 8 czerwca Medale zostały wręczone po raz pierwszy. Kolejne będą wręczane przy następnych ważnych świętach państwowych i samorządowych.
Prowadzący spotkanie Jakub Kosiniak odczytał fragment protokołu Kapituły.
Medale "Dziękujemy za Wolność" I edycji zostały przyznane podczas posiedzenia Kapituły w dniu 22 maja 2014 roku, następującym osobom:
nr 1: Lech Wałęsa (ur. 29 września 1943 r.)
nr 2: Lech Kaczyński (ur. 18 czerwca 1949 r., zm. 10 kwietnia 2010 r.)
nr 3: Bronisław Komorowski (ur.4 czerwca 1952 r.)
nr 4: Ronald Wilson Reagan (ur. 6 lutego 1911 r., zm. 5 czerwca 2004 r.)
nr 5: Michał Caputa (ur. 28 września 1927 r., zm. 18 września 2008 r.)
nr 6: Stanisław Chrobak (ur.24 września 1950 r., zm. 15 luty 2006 r.)
nr 7: Roman Ciesielski (ur. 4 lutego 1924 r., zm. 9 czerwca 2004 r.)
nr 8: Zbigniew Drela (ur. 25 stycznia 1931 r.)
nr 9: Andrzej Fenrych (ur. 7 listopada 1922 r., zm. 6 września 2008 r.)
nr 10: Mieczysław Gil (ur. 9 stycznia 1944r.)
nr 11: Józefa Hennelowa (ur. 1 kwietnia 1925 r.)
nr 12: Józef Jungiewicz (ur. 7 lutego 1936 r.)
nr 13: Krzysztof Kozłowski (ur. 18 sierpnia 1931 r., zm. 26 marca 2013 r.)
nr 14: Karol Krasnodębski (ur. 3 września 1929 r.)
nr 15: Zofia Kuratowska (ur. 28 lipca 1931 r., zm. 8 czerwca 1999 r.)
nr 16: Włodzimierz Mokry (ur. 18 kwietnia 1949 r.)
nr 17: Edward Nowak (ur. 16 listopada 1950 r.)
nr 18: Jerzy Orzeł (ur. 27 marca 1953 r.)
nr 19: Krzysztof Pawłowski (ur. 26 czerwca 1946 r.)
nr 20: Jan Maria Rokita (18 czerwca 1959 r.)
nr 21: Andrzej Rozmarynowicz (ur. 4 lutego 1923 r., zm. 29 czerwca 1999 r.)
nr 22: Jan Rusznica (ur.11 lutego 1929 r.)
nr 23: Andrzej Sikora (ur. 1 grudnia 1946 r.)
nr 24: Władysław Skalski (ur. 25 marca 1941 r., zm. 20 sierpnia 2011 r.)
nr 25: Jerzy Zdrada (ur. 26 listopada 1936 r.)
nr 26: Tadeusz Zieliński (ur. 19 czerwca 1926 r., zm. 28 września 2003 r.)
nr 27: Stanisław Żurowski (ur. 24 sierpnia 1943 r.)
nr 28: Andrzej Wajda (ur. 6 marca 1926 r.)
Po wręczeniu Medali oficjalna cześć spotkania zakończyła się a po chwili rozpoczęły się występy artystyczne i koncert muzyczny. Pan Prezydent opuścił zgromadzenia, natomiast goście spotkali się na "rozmowach po latach". Niektórzy nie widzieli się nawet 25 lat. Było to bowiem pierwsze tego typu spotkanie parlamentarzystów Sejmu i Senatu, wybranych z list komitetów obywatelskich z Małopolski.
Bez przesady można powiedzieć, że tłumy ludzi jeszcze długo po zakończeniu uroczystości zwiedzały wystawę fotograficzną, żywo komentując znakomite zdjęcia przywołujące atmosferę wyborczą tamtych dni. Wiele osób rozpoznawało się na zdjęciach.
Równie licznie odwiedzano odtworzony kiosk, który w maju-czerwcu pełnił role punktu informacyjnego o wyborach Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego. Kiosk został zbudowany, tak jak 25 lat temu, przez Wojciecha Słabonia i jego ekipę. Można w nim było znaleźć także materiały informacyjne współczesne Sieci Solidarności, które rozdawała Barbara Swałtek.
Koncert muzyczny prowadziła Pani Magda Drohomirecka, a grali i śpiewali:Paweł Orkisz z zespołem, młody polski poeta i raper Polkowski oraz znany zespół z Nowej Huty WU-HAE.
Małopolskie obchody 25.rocznicy wyborów do Sejmu i Senatu Polski w 1989 roku pod hasłem "Dziękujemy za Wolność", zorganizowane zostały w inicjatywy Stowarzyszenia Sieć Solidarności we współpracy z członkami Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego. Partnerami Obchodów są Wojewoda Małopolski, Marszałek Województwa Małopolskiego, Prezydent m. Krakowa.
"Spotkanie Ludzi 4 czerwca" wraz z koncertem zorganizowało Nowohuckie Centrum Kultury, a finansowanie zapewnił Prezydent m. Krakowa.
[EEN]