Stowarzyszenie Sieć Solidarności wydało kolejny zeszyt historyczny. Jak zawsze jest on poświęcony ludziom, tworzącym ten niezwykły ruch społeczny i ich dziełom. Tym razem przedstawiamy środowisko foto-reportażystów Solidarności czyli ludzi, którzy w latach 1980 - 1989 z aparatem fotograficznym towarzyszyli dziejącej się historii, utrwalali ją a dzisiaj dzięki temu, my możemy oglądać obrazy naszych najnowszych dziejów, czasami zobaczyć w nich siebie.
Chcemy pokazać i przypomnieć foto-reportażystów, którzy często w niezwykłych warunkach wykonywali zdjęcia, często sami biorąc udział w toczących się wydarzeniach, narażając się na szykany, represje, obrażenia. Zapisując wydarzenia, uwieczniając sceny, ludzi, starali się aby ujęcia były nade wszystko prawdziwe, ale także aby były atrakcyjne, czasami aby miały wymiar artystyczny.
Przeczytajmy ich opowieści o tej szczególnej pracy i twórczości, o ich emocjach z tamtych niezwykłych dni. W największym stopniu będą przemawiać do nas swoimi zdjęciami, które oni sami uważają za najbardziej charakterystyczne dla nich samych, ale uwzględniając rytm albumu i potrzebę pokazania przekroju wydarzeń lat '80 ub. wieku.
"zapis a zdarzeń" to najnowsza historia Polski w latach 1980-1989 opowiedziana za pomocą ponad 350 zdjęć wykonanych przez 11 autorów związanych z Krakowem - tak w skrócie można opisać album "Zapis zdarzeń", który ukazał się niedawno staraniem Regionu Małopolskiego NSZZ "Solidarność" i Stowarzyszenia Sieć Solidarności. Wydanie albumu wsparło finansowo Województwo Małopolskie.
W albumie swoje fotografie prezentuje 11 autorów (Piotr Augustynek, Józef Bobela, Jakub Bodziony, Jacek Boroń, Waldemar Czyż, Bogusław Dąbrowa-Kostka, Zbigniew Galicki, Stanisław Iskra, Stanisław Markowski, Jacek Maria Stokłosa i Jacek Wcisło), którzy na potrzeby albumu wybrali spośród swoich fotografii ponad 350 ujęć z lat 1980-1989. Dzięki ich zaangażowaniu i działalności w latach osiemdziesiątych zachowało się do dziś bardzo wiele ujęć wydarzeń, które zmieniały bieg historii. Dzięki ich pracy możemy dziś przypomnieć te zdarzenia tym, którzy je przeżyli, a także łatwiej przedstawić je tym, którzy poznają je teraz już jako historię. Obok zdjęć w albumie znalazły się także krótkie wywiady z każdym z autorów. Redaktorem tomu jest Adam Gliksman.
Zaplanowano dwie promocje albumu z udziałem autorów:
9 marca br. (środa), godz. 17:00 - siedziba Małopolskiej "Solidarności", Pl. Szczepański 5, sala 406.
17 marca br. (czwartek), godz. 18:00, Muzeum PRL-u, os. Centrum E 1
Podczas spotkań będzie można nabyć album w promocyjnej cenie.
Edward E. Nowak