Solidarność to znaczy razem

"Filatelistyka Podziemna 1980-85" ze zbiorów Sieci Solidarności - wystawa

Wystawa "FILATELISTYKA PODZIEMNA 1980 -85" w zbiorach Sieci Solidarności, którą otworzyliśmy 28 stycznia 2016 r. w Muzeum PRL-u w Nowej Hucie, to kolejne ważne wydarzenie w naszym Stowarzyszeniu. Jesteśmy bardzo radzi z tej realizacji, bowiem w sposób konkretny udowadniamy, po raz kolejny, że warto coś robić.

Powitał nas dyrektor Muzeum Historycznego Krakowa Pan Michał Niezabitowski, który przybył ze swoim zastępcą Panem Jackiem Salwińskim. Jak mówił, "dla nas muzealników" znaczki to niezbyt wdzięczny eksponat, bo mały i łatwo go zgubić, prawie nic na nim nie widać, itd., itp. Takie słowa, musiały brzmieć jak "prowokacja" wobec Jacka Swałtka - kuratora wystawy i głównego sprawcę tej ekspozycji. Z pasja opowiadał jak powstawały znaczki i koperty, najpierw w obozach internowania i więzieniach a potem w podziemiu. Na otwarciu wystawy byli obecni twórcy Krystyna Starzyńska i Jacek M. Stokłosa, projektanci wielu znaczków w Krakowie ale także rodzina, wręcz legendarnego twórcy "Fabryki Kukli" - Wiesława. Wystawa mogła zostać otwarta także dzięki zaangażowaniu Barbary Swałtek, Janka Ciesielskiego, Macieja Macha oraz Ryszarda Kozika z Muzeum PRLu, film o kolekcjonerach przygotował Piotr Warisch.

Po wstępie kol. Swałtka glos zabrał Wiesław Mazurkiewicz, który pomimo ciężkiej choroby, tak bardzo chciał być na otwarciu wystawy i pokazie znaczków, w których produkcje także on był zaangażowany. Witaliśmy go bardzo serdecznie, zdając sobie sprawę z wysiłku jaki temu towarzyszył.

A potem już tylko oglądaliśmy a Jacek Swałtek chodził dumny i odpowiadał, opowiadał, wyjaśniał. Wśród obecnych dało się zauważyć także kolekcjonerów znaczków podziemia, dawnych liderów opozycji i Solidarności ale także młodych ludzi zaciekawionych tym ewenementem jakim było wydawanie znaczków w podziemiu.

W kilkunastu gablotach zostało wyeksponowanych kilkaset znaczków i kopert wraz z opisami objaśniającymi. W szczególności pokazaliśmy rarytasy poczty podziemnej z więzień i obozów internowania, niektóre egzemplarze to zupełne unikaty. Pośrodku tej ekspozycji były także tzw. ramki, rakle, nasz prosty sprzęt drukarski.

Na ścianach opisaliśmy, nieco publicystycznie tematykę znaczków, czasami jakieś niezwykłe epizody. Warto zwrócić uwagę, na to, że znaczki poczty podziemnej często dotyczyły historii Polski, szczególnie tej zakłamanej, przemilczanej. Zainteresowanie budziły walory poświęcone Józefowi Piłsudskiemu, Armii Krajowej, Powstaniu Warszawskiemu ale także wydarzeniom ostatnich lat: postaci Jana Pawła II, księdza Jerzego Popiełuszki, zrywom wolnościowym po 1945 roku, przywódcom Solidarności i opozycji, walce z komuną. Humor na znaczkach, najlepiej reprezentował projekt wrony przebitej drzewcem z polską flagą, ale także inne wspaniałe, dowcipne rysunki.

Na prezentowanym filmie Jacek Swatek oraz inny kolekcjoner Adam Słupek barwnie opowiadali o swojej pasji, doskonale ilustrując i ożywiając wystawę.

Dziękuję za liczny udział w wernisażu. Te znaczki i koperty to nasze, oryginalne dziedzictwo, nieznane w innych krajach świata. Znaczki i koperty to opowiadana nimi historia Polski, przygody i opowieści z więzień i obozów internowania, z tajnych drukarni, anegdoty i wyroki, kawał naszego życia zamkniętego w maleńkich kartonikach z ząbkami lub bez.

Wystawa "FILATELISTYKA PODZIEMNA 1980 - 1985" będzie otwarta od 28 stycznia do 30 czerwca 2016 r., od środy do niedzieli w godz. 13:00 - 17:00.

Zainteresowanych spotkaniami grupowymi lub oprowadzaniem kuratorskim, prosimy o kontakt ze Stowarzyszeniem lub z Muzeum PRLu.

EEN

**********

Wystawa "FILATELISTYKA PODZIEMNA" - wywiad z kuratorem wystawy kol. Jackiem Swałtkiem, pani Agata Jędrzejczyk Dyląg w TVP Kraków

https://krakow.tvp.pl/23796158/filatelistyka-podziemia-w-muzeum-prl?fbclid=IwAR1pYxluAQwl-Jlx5UWjF9hpj9RF37WUxJ-72IbunMOo56_qg3S9pLEQHxM