Małopolskie obchody 36. Rocznicy podpisania "Porozumień Sierpniowych" oraz powstania "Solidarności", odbywały się tego roku, w miejscowościach Swojczany oraz Charsznica koło Miechowa. Rozpoczęły się - jak to bywa zazwyczaj - mszą święta w uroczym kościele św. Idziego w Toczycy. Były poczty sztandarowe "Solidarności", miejscowych organizacji, w tym kombatantów Armii Krajowej. Wśród oficjalnych osób obecni byli Wojewoda Małopolski Józef Pilch oraz przewodniczący Zarządu Regionu Małopolska NSZZ "Solidarność" kol. Wojciech Grzeszek.
Następnie goście udali się do miejscowości Swojczany, gdzie przez wiele lat mieściła się tajna drukarnia jednego z najważniejszych pism podziemnych "Biuletynu Małopolski" - oficjalnego pisma Regionalnej Komisji Wykonawczej "Solidarności Małopolskiej". Licznie zebrani mieszkańcy Swojczan, czasami dopiero teraz dowiedzieli się, że w jednym z domostw, u p. Zofii i Mieczysława Sudelskich mieściła się jedna z najważniejszych tajnych drukarni Solidarności.
Pomnik, który ma upamiętniać to miejsce odsłonili, po krótkich przemowach wojewoda Józef Pilch, przewodniczący Wojciech Grzeszek, wójt Gminy Charsznica Jan Żebrak a przede wszystkim jeden z kluczowych organizatorów drukarni kol. Leszek Dulba. Niestety inny z głównych organizatorów Bogdan Niewczas niedawno zmarł, wobec czego reprezentowała go małżonka. Obecni byli dawni drukarze, ludzie wspomagający drukarnię, a nawet jeden ze skazanych za udział w drukowanie pierwszego numeru biuletynu kol. Adam Kramarczyk.
"Pomnik Bibuły" ma kształt wydrukowanych egzemplarzy, złożonych w formie litery "V" - znaku zwycięstwa, swym ostrzem wskazuje miejsce drukarni - jak objaśnił twórca pomnika kol. Jacek M. Stokłosa. Złożono kwiaty pod pomnikiem, które w imieniu Sieci Solidarności złożyli kol. Maciej Mach, Adam Kramarczyk i Edward E. Nowak.
***
"Biuletyn Małopolski" - jedno z najważniejszych podziemnych czasopism, wydawanych po wprowadzeniu stanu wojennego. Twórcami i redaktorami pisma byli: Jerzy Zdrada, Danuta Abrahamowicz i Roman Laskowski. Pierwszy numer ukazał się w styczniu 1982 r. Podczas odbioru pierwszego nakładu zostali aresztowani Tadeusz Świdziński, Adam Kramarczyk, Edward Kubisiowski i Grzegorz Jakubowski, którzy w kwietniu 1982 r. zostali skazani na 3 lata pozbawienia wolności. Pismo jednak było wydawane bez przerwy do końca 1988 r. W sumie ukazało się 72 numery o objętości od 2 do 20 stron w formacje A4 i A5.
Nakład poszczególnych numerów wahał się od 7 do 10 tys. egzemplarzy. Od 13 numeru pismo było oficjalnym organem prasowym RKW Regionu Małopolska, a następnie Regionalnego Komitetu "S" Małopolska. W numerach zamieszczano głównie komunikaty, oświadczenia oraz stanowiska RKW/RKS, a także dokumenty TKK. W numerach 2-10 z 1982 w stopce redakcyjnej podawano: "Adres redakcji znany redakcji". Druk "Biuletynu" organizowali w miejscowości Swojczany w domu Zofii i Mieczysława Sudelskich pracownicy naukowi AGH Bogdan Niewczas (zm. 9 listopada 2015 r.) oraz Leszek Dulba.
Z inicjatywy Małopolskiej "Solidarności" pojawiła się inicjatywa, by miejsce druku tego czasopisma trwale upamiętnić za pomocą pomnika i otoczyć, przy współpracy lokalnej społeczności, pamięcią. O szczegółach akcji i możliwości dokonywania wpłat na rzecz wykonania pomnika informowaliśmy w kolejnych numerach "Serwisu" oraz na stronach Sieci Solidarności.