Ogólnopolska konferencja naukowa "Strajk 1988 roku w Hucie im. Lenina z perspektywy 35 lat" odbyła się na na "Przystanku Historia" IPN w Krakowie 25 kwietnia 2023 r.
Konferencję otworzył dr Michał Wenklar, zastępca dyrektora Oddziału IPN w Krakowie.
I panel prowadził dr Wojciech Paduchowski. Uczestniczyli w nim: prof. dr hab. Piotr Franaszek, Instytut Historii UJ, który mówił o sytuacji gospodarczej Polski na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Następnie dr Jan Hlebowicz z Oddziału IPN w Gdańsku o sytuacji w młodzieżowych środowiskach opozycyjnych Trójmiasta pod koniec lat 80. Ostatnim mówca był dr Bogusław Tracz (Oddział IPN w Katowicach) którego wystapienie zatytułowane było "Po ciepłej wiośnie, gorące lato". Strajki w 1988 r. na Górnym Śląsku.
II panel prowadził Andrzej Malik, Oddział IPN w Krakowie. Piotr Kapusta z Muzeum Nowej Huty przedstawił "Przyczyny, przebieg i skutki strajku według prasy bezdebitowej" natomiast dr Paweł Mazur z Oddziału IPN w Krakowie Obraz "Wiosny Solidarności w 1988 w prasie oficjalnej. Na zakończenie panelu dr Wojciech Paduchowski z Oddział IPN w Krakowie przedstawił sylwetkę Jerzego Ridana i jego film "Strajk na Zgniataczu"
III panel prowadził Roman Graczyk. Była to interesująca dyskusja z udziałem uczestników strajku: Władysławem Kielianem, Edwardem Banaśkiewiczem, Janem Ciesielskim, Stanisławem Handzlikiem.
IV panel ponownie prowadził Roman Graczyk. Na początku był kontrowersyjny referat dr. hab. Józefa Brynkusa - kierownika Katedry Edukacji Historycznej UP nt. "Sytuacja wewnątrz "Solidarności". Spotkał się on ze zdecydowaną krytyką Jana Borowczaka - legendarnego przywódcy Solidarnosci ze Stoczni Gdańskiej. Następnie były ciekawe wspomnienia z udziałem ludzi z kręgów młodzieżowej opozycji, bardzo aktywnie wówczas wspomagających strajk hutników: Grzegorzem Surdym i Włodzimierzem Pietrusem oraz wspomnianym już Jerzym Borowczakiem opowiadającym o strajku w Stoczni Gdańskiej.
Poniżej fotorelacja z konferencji.
[EEN]