Solidarność to znaczy razem

Poprawki do ustawy o pomocy działaczom opozycji demokratycznej i osobom represjonowanym z powodów politycznych

Sieć Solidarności oraz inne organizacje o rodowodzie opozycyjnym z naszego regionu popierają Obywatelski Projekt "Ustawy o pomocy działaczom opozycji demokratycznej i osobom represjonowanym z powodów politycznych". Uważamy, że w sposób kompleksowy stara się uregulować status ludzi, którzy walczyli w Solidarności, opozycji demokratycznej lub byli represjonowani z powodów politycznych.

Na ten temat przedstawiciele Sieci Solidarności dyskutowali z senatorem Bogdanem Klichem. Spotkanie odbyło się w dniu 25 października 2013 r. Poinformowaliśmy senatora, że popieramy projekt obywatelski, obawiamy się jednak, że chlubne zamiary mogą zablokować prace nad ustawą, tymczasem na pomoc liczą setki ludzi - niektórzy mogą nie doczekać jej uchwalenia.

Z tego powodu zajęliśmy postawę ograniczenia swoich oczekiwań, licząc na jak najszybsze przyjęcie ustawy.
Poprawki a także oszacowanie kosztów finansowych proponowanych zmian opracował kol. Edward E. Nowak, które zostały w całości zaakceptowane przez zarząd stowarzyszenia.

Po konsultacji z innymi organizacjami o rodowodzie solidarnościowym i opozycyjnym z regionu Małopolski, zaproponowaliśmy do projektu Ustawy (druk 449) następujące poprawki:
1) W art. 3 nastąpi uzupełnienie osób uprawnionych z mocy ustawy o "powołane do służby wojskowej w Wojskowym Obozie Specjalnym" oraz osoby relegowane z uczelni wyższych i innych szkół;
2) W art. 5 dodano uzupełnienie, że spełnienie warunków będzie wykonywał Kierownik Urzędu ds. Kombatantów i osób Represjonowanych, wydając "Legitymację osoby Represjonowanej z Powodów Politycznych";
3) W art. 6 proponujemy zastąpić delegację "jako zadanie dla pomocy społecznej gminy" zobowiązaniem do tej roli "ZUS";
4) W art. 7 świadczenie specjalne w wysokości "najniższej emerytury" (obecnie wynosi ok. 830 zł.) będzie przyznawane osobom, których dochód nie przekroczy 220 % najniższej emerytury w przypadku osób samotnie gospodarujących oraz 170 % w przypadku osób w rodzinie;
5) W art. 7 świadczenie specjalne w wysokości "połowy najniższej emerytury" będzie przyznawane osobom, których dochód nie przekroczy 300 % najniższej emerytury w przypadku osób samotnie gospodarujących oraz 250 % w przypadku osób w rodzinie;
6) Po art. 10 dodać nowy art. 10 a, w którym określone zostaną uprawnienia przysługujące "osobom represjonowanym z powodów politycznych": a. pierwszeństwo do środowiskowej opieki socjalnej, w tym uzyskania miejsca w domu po mocy społecznej, b. korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej, c. bezpłatne leki umieszczone w wykazach leków podstawowych i uzupełniających oraz leków recepturowych, d. bezpłatne wyroby medyczne (np. przedmioty ortopedyczne).

Senator Bogdan Klich wyraził gotowość wniesienia tych poprawek pod obrady Senatu. Wątpliwości miał wobec poprawki 3 czyli przeniesienia zadania dotyczących uprawnień, o których mowa w projekcie, w gestię ZUS a nie jak w projekcie jako zadanie gminy.

Skoncentrowaliśmy nasze propozycje, przede wszystkim na dążeniu do rozszerzenia kręgu osób uprawnionych jakie mogą być objęte świadczeniem specjalnym o jakim mowa w ustawie oraz ułatwieniu dostępu uprawnionym "osobom represjonowanym z powodów politycznych" do opieki medycznej, leków i środków medycznych. Parlamentarzyści nie mogą zwlekać, ta ustawa to wypełnienie obowiązku wobec osób, które walczyły o ideały Solidarności i Wolności a dziś same potrzebują pomocy.

[EEN]