Solidarność to znaczy razem

Medal - M. Szumowski - MCK - edycja IIIc

Podczas VIII edycji konkursu na reportaż im. Macieja Szumowskiego przede wszystkim mówiono o reportażu, o jego roli, specyfice. Galę prowadziła Katarzyna Kolenda Zaleska - dziennikarka i krakowianka a dzielili się swoimi refleksjami ks. Adam Boniecki, Wojciech Harpuna - naczelny "Gazety Krakowskiej". Zobaczyliśmy trailer wstrząsającego reportażu o Syrii, Wojtka Szumowskiego, który mówił z goryczą o tym , że jego reportaż pokazuje to czego już nie ma; nie ma miasta Aleppo, przede wszystkim nie ma tych ludzi.

Podczas uroczystości Stowarzyszenie Sieć Solidarności przekazało pośmiertnie Medal "Dziękujemy za wolność" dla Macieja Szumowskiego. Edward E. Nowak, w swoim wystąpieniu przedstawił ideę medalu oraz przypomniał, krótko zasługi śp. Macieja Szumowskiego, przede wszystkim jego postawę i działania w "Gazecie Krakowskiej" w latach 1980-81 w obronie ideałów Sierpnia '80 oraz rodzącej się wówczas Solidarności, wyrzucenie z redakcji jego oraz innych dziennikarzy, upokarzające prace jakie musiał wykonywać podczas stanu wojennego, aby przeżyć a potem powstawanie niezależnej telewizji mistrzejowickiej czy wreszcie kierowanie biurem prasowym podczas wyborów w czerwcu 1989 roku. Maciej Szumowski był człowiekiem wolności, wolności słowa i mediów, powiedział na zakończenie. Medal, odebrał syn Wojciech z rąk Wojewody Małopolskiego Jerzy Millera.

Nagrody im. Macieja Szumowskiego otrzymali młodzi ludzie, którzy mieli odwagę być optymistami, w zalewie narzekania, rozgoryczenia jakie przebijało z nadesłanych prawie 200 prac dotyczących tematu "Po co nam te studia".

Grand Prix otrzymała Anna Tatka za reportaż "podszedł na studia, wymyślił Maję", trzy równorzędne nagrody otrzymali: Natalia Stencel za reportaż "Dwadzieścia cztery lata", Alan Misiewicz - reportaż "pociąg do nauki", Oliwia Drost - reportaż "Poprawka z dematologii".

Zdjęcia


fotografii: 5, na stronach: 1