Solidarność to znaczy razem

Irena Bahr-Świdzińska spoczęła w krypcie w Imbramowicach

Irena Bahr-Świdzińska spoczęła w krypcie starego cmentarza w Imbramowicach obok matki Izabelli oraz brata Jerzego Bahra.

StowarzyszenieSieć Solidarności reprezentowali Józef Lassota i Edward E. Nowak, oraz Adam Kramarczyk, zaprzyjaźniony z rodziną Świdzińskich, który w pięknych słowach przypomniał zmarłą koleżankęi jej zaangażowania przy początkach powstawania Solidarności w 1980 r. oraz jej wsparcie dla działalności podziemnej męża Tadeusza, który został aresztowany i skazany na 3 lata więzienia ale także ukrywanie Jana Paculi i Tadeusza Piekarza, znanych działaczy krakowskich.

Na tym cmentarzu spoczywa 41 Powstańców Styczniowych z oddziału Aleksandra Krukowieckiego, poległych 15 sierpnia 1863 r. w bojach pod Glanowem i Imbramowicami.

***
Irena Bahr-Świdzińska (ur.5.03.1939 Kraków, zm. 16.08.2024 tamże). Ojciec Andrzej Bahr, architekt, po którym odziedziczyła wybitne uzdolnienia malarskie, oraz mama Izabela Bahr, żona Tadeusza Świdzińskiego.

Od początku istnienia Solidarności włączyła się w działalność Małopolskiego Komitetu Założycielskiego (tzw. MKZ-tu w Krakowie) jako woluntariuszka w proces rejestracji związków zawodowych. Pracowała zawodowo jako konserwator zabytków, początkowo w Pracowni Konserwacji Zabytków, prowadziła też mały butik z kopiami dzieł sztuki. Później zajmowała się konserwacją kościołów w prywatnym zespole pani Marty Żurowskiej.

Po ogłoszeniu stanu wojennego pomagała mężowi w działalności podziemnej. Jej mąż Tadeusz (ur. 11.04.1945) został aresztowany na początku stanu wojennego 25.01.1982 wraz z Adamem Kramarczykiem, Edwardem Kubisiowskim i Grzegorzem Jakubowskim i skazany na 3 lata więzienia, podobnie jak pozostali.

Ukrywała przyszłego wojewodę krakowskiego Tadeusza Piekarza oraz działacza podziemia Jana Paculę, w mieszkaniu swojej mamy Izabeli, z którą Tadeusz serdecznie się zaprzyjaźnił. Po zwolnieniu męża Tadeusza z więzienia wraz mamą Izabelą, wyemigrowali do USA (Phoenix, w Arizonie).

Z inicjatywy jej brata ambasadora Jerzego Bahra podjęła się wykonywania kopii świętych obrazów (m.in. Jezu Ufam Tobie, Matki Boskiej Częstochowskiej, Matki Boskiej z Guadelupe, Matki Boskiej Ostrobramskiej itd) w sumie wykonała 13 obrazów, z tego trzy pobłogosławione przez Ojca Świętego Jana Pawła II, które brat Jerzy ofiarowywał kościołom w krajach, w których był ambasadorem.

W roku 2007 powróciła do Polski, do Krakowa. Zajęła się porządkowaniem zbiorów po bracie Jerzym Bahrze.

Zmarła 16 sierpnia 2024 r.; została pochowana na cmentarzu parafialnym w Imbramowicach w krypcie, gdzie spoczywa matka Izabella oraz brat Jerzy Bahr.