Solidarność to znaczy razem

Spacery Krakowskim Szlakiem Solidarności

Po raz kolejny spacerowaliśmy z młodzieżą krakowskich szkół Szlakiem Małopolskiej Solidarności

17 maja 2016 r., na spacerze byli uczniowie z Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego a później z Gimnazjum nr. 2 w Krakowie z ul. Studenckiej.

Spacery rozpoczynaliśmy na Placu Szczepańskim pod siedzibą NSZZ "Solidarność" gdzie przedstawialiśmy ogólne informacje o najnowszej historii Polski, o powstaniu Solidarności w 1980 roku, działalności, strukturze przypominając fenomen prawie 10 milionowego związku zawodowego, a właściwie ruchu społecznego, który odważył się przeciwstawić ustrojowi komunistycznemu.

Potem poszliśmy na Szewską 7, gdzie mówiliśmy o opozycji sprzed 1980, o tragicznej śmierci Staszka Pyjasa, "Czarnych Juwenaliach", powstaniu "Studenckiego Komitetu Solidarności".

Na Rynku Głównym opowiadaliśmy o potrzebie odkłamywania historii Polski, o dramatycznej śmierci Walentego Badylaka, który poprzez samospalenie, który przypominał sowiecką zbrodnię zamordowania blisko 22 tysięcy żołnierzy, policjantów i funkcjonariuszy publicznych w 1940 roku.
Na rynku jest jeszcze jedna skromna tablica "Nie oddamy sierpnia", która przypomina nam czym było Sierpniowe zwycięstwo dla Polaków. Opowiedzieliśmy o brawurowej akcji studentów, którzy zdołali wmurować tę tablicę.

Potem na Siennej 5 zatrzymaliśmy się prze siedzibą Komitetu Obywatelskiego "Solidarność", Opowiadaliśmy o wielkim entuzjazmie Polaków, zwycięstwie w wyborach 4 czerwca 1989 roku, które otworzyło drogę do wolnej, niepodległej Polski.

Spacer szklakiem zakończyliśmy przy kościele Jezuitów na ul. Kopernika pod Tablicą "Ofiarom stanu wojennego". Tam opowiadaliśmy o wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 roku, strajkach, w tym największym w byłej Hucie im. Lenina w Nowej Hucie, o ofiarach, represjach, więzieniach. Kończyliśmy opowieść o Solidarności zwracając uwagę na wagę wydarzeń, które zmieniły nie tylko oblicze Polski ale które stały się inspiracją do wolności dla innych narodów, do upadku systemu komunistycznego. Wreszcie mówiliśmy o etosie Solidarności, o wartościach naszego ruchu, o tym jak ważny jest każdy człowiek i jego prawo do wolności, do szczęścia, o wartości wspólnoty jaką była Solidarność.

Spacer prowadzili Edward E. Nowak oraz Adam Gliksman. Dziękujemy młodzieży za uczestnictwo a nauczycielom i opiekunom za inicjatywę i opiekę.

Przypomnę, że Stowarzyszenie Sieć Solidarności oraz ZRM NSZZ "Solidarność" z Małopolski wspólnie opracowali Małopolski Szlak Solidarności, który łatwo znaleźć w Internecie, mamy folderki opisujące szlaki już niemal w całym regionie, a wciąż powstają nowe. Kolejne spacery 18 maja poprowadzą Maciej Mach i Adam Gliksman w Nowej Hucie.

[EEN]