Podczas zebrania Zarządu "Sieci Solidarności" w poniedziałek 18 listopada rozmawialiśmy o koncepcji działania w nadchodzącym 2025 roku.
Zgodnie z naszym stałym zwyczajem, w każdym roku staramy koncentrować się wokół 2-3 kluczowych wydarzeń.
W nadchodzącym 2025 r. powinna to być nade wszystko 35. rocznica wyborów samorządowych 27 maja 1990 r., wówczas bowiem rodził się polski samorząd, powstawały gminy. Dzisiaj samorząd terytorialny jest silnym elementem ustroju Polski i podstawą społeczeństwa obywatelskiego.
W pobliżu tej daty znajduje się Dzień Wolności 4 czerwca, a więc rocznica wyborów z 1989 r., dzień założycielski III RP. W tym roku, my jako Stowarzyszenie Sieć Solidarności, zainicjowaliśmy akcję, aby podnieść rangę tego Dnia do Święta Wolności, rozpoczęliśmy zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy w tej sprawie. Jakkolwiek nie idzie nam lekko, to zamierzamy połączyć te dwie daty i obchodzić je niejako wspólnie. Dlatego proponujemy zorganizowanie głównych uroczystości w dniu 31 maja 2025 r. (sobota) w Nowohuckim Centrum Kultury.
Uzyskaliśmy patronat prezydenta m. Krakowa Aleksandra Miszalskiego nad obchodami Święta Wolności i Samorządności.
Temat Święta Wolności 4 Czerwca będzie odrębnym przedmiotem jednego z najbliższych zebrań zarządu.
Druga ważną datą, jak co roku, będzie 45. rocznica Podpisania Porozumień Sierpniowych oraz symboliczna data powstania Solidarności 31 Sierpnia.
W 2025 roku będziemy także obchodzili 40. rocznicę powstania Ruchu "Wolność" i Pokój" 14 kwietnia 1985; jej powstanie było jak ożywczy strumień świeżego powietrza w tamtym czasie. W br. już zorganizowaliśmy we współpracy z Muzeum Nowej Huty debatę, inaugurującą obchody tej rocznicy.
Jak zawsze będziemy obchodzić święta państwowe: Święto Konstytucji 3 Maja oraz Święto Niepodległości 11 Listopada.
W tym roku zamierzamy zwrócić także naszą uwagę na n.wym wydarzenia:
• 40. rocznicę Procesu Gdańskiego przywódców Solidarności Frasyniuka, Lisa i Michnika (maj-czerwiec 1985),
• 44. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Pamięć o ofiarach.
• 55. rocznicę wydarzeń Grudzień '70
Nie zapomnimy również, że w 2025 mija 80. rocznica zakończenia II wojny światowej, wyzwolenia Auschwitz, Krakowa i ziem Małopolski.
Powyższe wydarzenia będą osią tej działalności Sieci Solidarności, którą określamy jako TRADYCJA - kultywowanie ideałów i wartości ruchu społecznego Solidarność.
Drugą częścią naszej aktywności w 2025 roku zamierzamy uczynić te działania, które są związane z potrzebami działaczy opozycji i osób represjonowanych, a w szczególności:
- świadczeniem pomocy i opieki,
- tworzeniem atmosfery szacunku i pamięci,
- integracji środowisk opozycyjnych.
Dzięki, m.in. staraniom naszego stowarzyszenia wiele osób posiada już status działacza i/lub osoby represjonowanej, ale wciąż pozostając tacy, którzy zasługują na to, ale dotychczas nie wystąpili lub nie otrzymali, oczywiście mam na myśli osoby, które mają do tego podstawy.
W dalszym ciągu zebrania rozmawialiśmy także o innych obszarach naszej działalności: PAMIĘĆ, EDUKACJA, WSPARCIE, WIĘZI oraz SOLIDARNOŚĆ DZISIAJ.
Szczególną uwagę skupiła sprawa edukacji, wobec decyzji o rozpoczęciu w przyszłym roku szkolnym nowego przedmiotu Wychowanie Obywatelskie. Chcielibyśmy zaproponować kurator małopolskiej uwzględnienie tematyki walki o wolność i niepodległość w latach '80 ub. wieku. Nasze stowarzyszenie ma tutaj cenne doświadczenia.
Istotnym problemem wciąż pozostaje brak w Małopolsce miejsca, które byłoby związane z ideami Wolności i Solidarności. Są pewne koncepcje, których realność zapewne sprawdzimy w nadchodzących miesiącach.
Na najbliższym zebraniu zarządu, w grudniu, przyjmiemy plan działalności oraz kalendarium na 2025 rok.