Solidarność to znaczy razem

35. rocznica śmierci Mirka Dzielskiego - chrześcijańskiego liberała

Krakowskie Towarzystwo Przemysłowe, od lat obchodzi rocznicę śmierci swojego założyciela Mirosława Dzielskiego i co roku w podobnym rytuale. Najpierw członkowie KTP spotykali się o godz. 9:00 na mszy św. w maleńkim kościółku na Salwatorze. aby modlić się w intencji Mirosława i Marii Dzielskich, którą już od kilku lat sprawuje ks. prof. Jan Żelazny.


Potem spacerem udaliśmy się na cmentarz Salwatorski. Prezes KTP Tadeusz Syryjczyk wygłosił mowę wspominając myśl i działalność dr. Mirosława Dzielskiego. Po czym ksiądz rozpoczął modlitwę "Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie".


W imieniu Stowarzyszenia Sieć Solidarność prezes Edward E. Nowak, a zarazem członek KTP złożył kwiaty oraz zapalił znicz ze słowami "Dziękujemy za wolność". Po ceremonii udaliśmy się na dyskusję panelową.


Spotkanie w siedzibie Wydawnictwa ZNAK otworzył dr. Tadeusz Syryjczyk - prezes Krakowskiego Towarzystwa Przemysłowego.
Dyskusję panelową pt. "Pionierzy polskiego wolnego rynku. Dziedzictwo po 35 latach" prowadził znakomicie redaktor Bogusław Chrabota, sam będąc członkiem założycielem KTP.


W dyskusji panelowej uczestniczyli: Janusz Majcherek, Andrzej
Sadowski, Janusz Steinhoff, Tadeusz Syryjczyk. Obecny był także Andrzej Machalski senator I kadencji, który aktywnie uczestniczył w dyskusji; głos zabierali także: Lech Jeziorny, Paweł Kłoczowski, Edward E. Nowak. W tym znakomitym spotkaniu uczestniczyło ponad dwadzieścia osób. Tekst ma się ukazać w dodatku do Rzeczpospolitej. Jak tylko uzyskamy materiał z nagrania postaramy się tutaj udostępnić choćby główne wątki z dyskusji.


ps. Po utworzeniu KTP w Krakowie w 1987 r., w kolejnym 1988 roku Andrzej Machalski i Andrzej Sadowski utworzyli Akcję Gospodarczą w Warszawie, do której dołączył Mirosław Dzielski.