
40. rocznica powstania Ruchu WOLNOŚC i POKÓJ
14 kwietnia w Krakowie podpisano "Deklarację założycielską" Ruchu "Wolność i Pokój". Stało się to po mszy św. w kościele na Dąbiu w Krakowie za cichym przyzwoleniem ks. proboszcza Stefana Mazgaja. Nazwę zaproponował Jan Maria Rokita, członek władz Niezależnego Zrzeszenia Studentów z 1981 r. i on był głównym autorem deklaracji wraz z Radosławem Hugetem.
Idea ta rodziła się niezależnie w dwóch ośrodkach, w Podkowie Leśnej podczas głodówki prowadzonej w kościele św. Krzysztofa jako protest przeciwko uwięzieniu szczecińskiego działacza NZS Marka Adamkiewicza, który odmówił złożenia przysięgi wojskowej oraz w kościele w Bieżanowie gdzie trwał protest przeciwko nasilającym się represjom przeciwko opozycji, w szczególności aresztowaniu Adama Michnika, Bogdana Lisa i Władysława Frasyniuka.
Było to niezwykle ważne wydarzenie, bowiem tworzyło podstawy powołania nowego typu ruchu opozycyjnego, w którym mogła skupiać się młodzież wokół dwóch kluczowych wartości wolności i niczym niezafałszowanej idei pokoju, poprzez co nawiązywano do słów Jana Pawła II.
Później WiP stał się wielowątkowym ruchem skupiającym różne idee i problemy ważne dla młodego pokolenia.
Co niezwykle ważne sygnatariusze Ruchu "Wolność i Pokój" postanowili występować jawnie a dokumenty podpisywać imieniem i nazwiskiem.
Na zdjęciu szablon Andrzeja Szulca :Teologa" z trójmiejskiego Ruchu WiP
***
W 40. rocznicę powstania Ruchu WOLNOŚĆ i POKÓJ w Krakowie - WiPowcy spotkali się w kościele pw. św. Stanisława na Dąbiu gdzie 40. lat temu przyjęto Deklarację Założycielską Ruchu "Wolność i Pokój".
W spotkaniu uczestniczył Edward E. Nowak - prezes Stowarzyszenia "Sieć Solidarności" osobiście, zaangażowany wówczas we współpracę z Ruchem WiP.
***
Stowarzyszenie Sieć Solidarności składa hołd i podziękowanie wszystkim uczestnikom Ruchu Wolność i Pokój doceniając Ich szczególny, wspaniały wkład w walkę o odzyskanie wolności naszego kraju.
***
Deklaracja Założycielska Ruchu "Wolność i Pokój
Niżej podpisani, inspirowani w szczególności orędziami pokojowymi Papieża Jana Pawła II postanawiamy założyć w Krakowie Ruch "Wolność i Pokój".
1. Podstawowym celem działania Ruchu będzie propagowanie i pozyskiwanie jak największych rzesz Polaków dla prawdziwej, niczym niezafałszowanej idei pokoju. "Słowo pokój - mówił Jan Paweł II w orędziu pokojowym z 1979 roku - stało się sloganem, który usypia bądź zwodzi". Jest ono współcześnie najczęściej wypowiadane przez tych, którzy głosząc hasła pokoju, współpracy i rozbrojenia pragną w ten sposób pozbawić wolnych ludzi na całym świecie środków i woli obrony swoich swobód. Skala tego zjawiska sprawia, że dla coraz większych rzesz ludzkich - także w Polsce - intencje każdego wypowiadającego słowo pokój stają się moralnie podejrzane, a polityczne obce. Dlatego pragniemy przede wszystkim przywrócić moralną i polityczną wartość działalności na rzecz pokoju.
2. Warunkiem zaistnienia pokoju w życiu politycznym państw i narodów jest skuteczne zagwarantowanie wszystkim ludziom wolności osobistej. Nie ma pokoju nigdzie tam, gdzie zlikwidowano tradycyjne wartości polityczne, gdzie stworzono systemy państwowej represji, przymusu ideologicznego, gdzie pozbawiono jednostkę praw do samodzielności i inicjatywy. Nie ma więc pokoju w rządzonej przez komunistów Polsce. Pragniemy zrobić wszystko, co przyczynić się może do zwiększenia zakresu wolności człowieka w naszym kraju, a tym samym dać w Polsce szansę pokojowi.
3. Pragniemy współpracy ze wszystkimi ruchami, instytucjami i osobami w Polsce i za granicą, które swoją aktywność poświęcić chcą na rzecz pokoju urzeczywistnianego w warunkach wolności. Będziemy natomiast piętnować tak liczne w świecie dzisiejszym przejawy pogardy dla pokoju, zwłaszcza gdy uzasadniane są one ideologiami, które z przemocy uczyniły narzędzie swoich sukcesów. Szczególnie drastycznymi przykładami takiej ideologicznej przemocy są zjawiska międzynarodowego terroryzmu i planowo przeprowadzana eksterminacja narodu afgańskiego w imię ideologii komunistycznej. Elementarna solidarność ludzka wymaga, abyśmy zaprzestali milczenia wobec tych najbardziej niebezpiecznych zamachów na ideę światowego pokoju.
Zwracamy się do wszystkich identyfikujących się z naszymi poglądami o czynne poparcie naszych starań.
Kraków 1985.04.14
Darek Rupiński, Piotr Świder, Radosław Huget, Marek Kozielski, Cezary Michalski, Barbara Syc, Artur Waluś, Agata Michałek, Anna Klich, Bogdan Klich, Marek Bik, Ewa Bik, Janusz Trybus, Krzysztof Żydowicz, Krzysztof Walczyk, Jan M. Rokita, Wojciech Modelski, Grzegorz Surdy, Jan Rojek