Solidarność to znaczy razem

500. rocznica Hołdu Pruskiego

Stowarzyszenie "Sieć Solidarności" uczciła tę ważną i zupełnie niedocenianą rocznicę, zwiedzeniem Muzeum Narodowego w Sukiennicach, w przeddzień rocznicy. Interesująco o wielkim dziele Jana Matejki opowiadał pan Dawid Adriańczyk. Obejrzeliśmy także wiele innych dziełpolskiego malarstwa XIX wieku, usłyszeliśmy o niezwykłych dziejach obrazu Hołd Pruski podczas niemieckiej okupacji a także jak powstało muzeum w Sukiennicach. Wielu naszych czlonków włączało się do dyskusjiprzekazując interesujące informacje.

Wiek XVI jest nazywany złotym wiekiem dziejów Polski. W połowie tego wieku państwo polsko-litewskie obejmowało prawie 1 mln km2 powierzchni i liczyło około 11 milionów mieszkańców, będąc jednym z największych państw Europy, potęgą polityczną, militarną i ekonomiczną, dostawcą drewna i produktów rolnych do zachodniej Europy (przez to nazywane także spichlerzem Europy).
Zygmunt I Stary (ur. 1 stycznia 1467 - zm. 1 kwietnia 1548 w Krakowie) - od 1507 do 1548 roku król Polski.
Na arenie międzynarodowej Rzeczpospolita Obojga Narodów miała silną pozycję. Gdy w innych krajach europejskich rozwijał się absolutyzm, w Polsce tworzył się ustrój demokracji szlacheckiej.
Hołd pruski złożony królowi Zygmuntowi I Staremu przez Albrechta Hohenzollerna, księcia w Prusach, który odbył się 10 kwietnia 1525 roku w Krakowie, symbolizował siłę i znaczenie Rzeczypospolitej ale także zwrócenie się ku Europie. Prusy Zakonne zostały przekształcone w Księstwo Pruskie będące lennem Królestwa Polskiego.

Kolejnewydarzenie integracyjne o patriotyczno-artystycznym charakterze zorganizowała kol. Danuta Kinaszewska. Udział czlonków stowarzyszenia byłdosyć liczny a poza tym przyszło także kilka osób spoza naszej organizacji.

Zdjęcia


fotografii: 5, na stronach: 1