Solidarność to znaczy razem

Członkowie Sieci Solidarności w Kopalni Wujek

10 października br., członkowie Stowarzyszenia Sieć Solidarności pojechali do Katowic, do Kopalni Wujek. Naszym celem było oddanie hołdu poległym górnikom w dniu 16 grudnia 1981 r. protestującym przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego i aresztowaniu ich przewodniczącego Jana Ludwiczaka oraz zwiedzenie wystawy w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności.

Po przyjeździe do Katowic spotkaliśmy się ze Stanisławem Płatkiem, jednym z przywódców strajku w kopalni, po wprowadzeniu stanu wojennego, a potem rannym od kuli karabinowej, więźniu politycznym.

Wraz z kolegą Płatkiem członkowie Sieci Solidarności złożyli kwiaty pod Pomnikiem poległych górników KWK "Wujek" oraz zapalili dziewięć zniczy z napisem "Dziękujemy za Wolność". Krótką okolicznościową mowę wygłosił Edward E. Nowak - prezes stowarzyszenia.
Pomnik Ku Czci Poległych Górników odsłonił prezydent Lech Wałęsa w X rocznicę tragicznych wydarzeń, w miejscy w którym znajdował się wyłom w murze wykonany przez jeden z czołgów atakujących kopalnię, w pobliżu miejsca śmierci górników.


Po pamiątkowym zdjęciu przed pomnikiem przeszliśmy do Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, w którym znajduje się muzeum poświęcone przede wszystkim strajkowi i pacyfikacji kopalni "Wujek", mieszczące się w zabytkowym budynku stojącym obok Pomnika. Przywitał nas dyrektor tego ośrodka, ale oprowadzał nas osobiście Stanisław Płatek.

Ekspozycja jest poświęcona przede wszystkim strajkowi w kopalni w grudniu 1981 r. ale także oporowi Polaków wobec systemu komunistycznego w latach 80. XX wieku.

Jednym z najważniejszych eksponatów prezentowanych na wystawie stałej jest czołg T-55 stojący w wykonanym wyłomie w murze kopalnianym. Tego typu czołgi brały udział w pacyfikacji strajku w kopalni "Wujek".

Wielkie wrażenie robiła odtworzona sala medyczna, w której składano ciała martwych i rannych górników, na podłodze były imitowane ślady butów, na parawanie i przewijały się zdjęcia ze zdjęć, które udało się wykonać podczas pacyfikacji, na ekranach można było usłyszeć tragiczne relacje świadków.

Zobaczyliśmy także rampę, z której pluton specjalny ZOMO oddał strzały w kierunku strajkujących górników, mapę identyfikująca miejsca zabitych 6 górników i kilkudziesięciu (26) rannych z których trzech zmarłych wyniku ran postrzałowych.

Po zakończonym zwiedzaniu ekspozycji stałej, zobaczyliśmy film pt. 'Życiorysy z bliznami" wg. scenariusza i realizacji Agnieszki Świdzińskiej z TVP o. Katowice z 2008 roku. Ten film zrobił na nas bodaj największe wrażenie, podkreślali to wszyscy uczestnicy. W filmie uczestnicy oraz ich bliscy relacjonują tamte wydarzenia.

Wyjazd do Kopalni Wujek, był niezwykle poruszający, nawet dla tych z nas, którzy osobiście przeżyli pacyfikacje swoich zakładów pracy, czy siedzieli w więźniach m.in. z kolegami ze śląskich kopalń.

Zdjęcia


fotografii: 57, na stronach: 4