Solidarność to znaczy razem

Kapituła Medalu "Dziękujmy za wolność" XXVI edycja

Kapituła Medalu "Dziękujemy za wolność"
2023-08-03

W dn. 3 sierpnia 2022 r. odbyło się posiedzenie Kapituły Medalu "Dziękujemy za wolność", w składzie: przewodniczący Edward E.Nowak, członkowie: dr.hab. Cecylia Kuta w imieniu dyr. IPN o. Kraków oraz Józef Lassota.W XXVI edycji, która jest dedykowana uczestnikom i osobom wspierającym strajk wiosenny 1988 r. w b. Hucie im. Lenina przyznano 33 Medale, w tym 17 dla uczestników strajku i osób wspierających, głównie z Ruchu WiP, 10 dla ludzi podziemnych mediów i dokumentalistów tamtego czasu ale także dla b. Internowanych i więźniów politycznych a nawet dwojga Francuzów, wspierających naszą walkę.


Medal "Dziękujemy za wolność" stanowi SYMBOLICZNE WYRAŻENIE WDZIĘCZNOŚCI I PODZIĘKOWANIA DLA MOŻLIWIE SZEROKIEGO KRĘGU LUDZI, KTÓRZY W OKRESIE PO 13 GRUDNIA 1981 ROKU BRALI UDZIAŁ W TWORZENIU WOLNOŚCI, NIEPODLEGŁOŚCI, DEMOKRATYCZNEJ I SAMORZĄDNEJ RZECZPOSPOLITEJ POLSKI.

Medal ma charakter koleżeński, środowiskowy o zasięgu regionalnym - Małopolskim. Łącznie z obecną edycja przyznanych zostało 915 Medali.
Br>
Medale Dziękujemy za wolność" XXVI edycji wręczymy podczas uroczystości z okazji 43. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych oraz powstania SOLIDARNOŚCI a także kończąc obchody 35. rocznicy Wiosny Solidarności 88, które są zaplanowane na 27 sierpnia br. (niedziela) o godz. 17:00 w Nowohuckim Centrum Kultury.


Na zdjęciu poniżej członkowie Kapituły Medalu "Dziękujemy za wolność"