Solidarność to znaczy razem

Medal "Dziękujemy za wolność" dla Lecha Wałęsy

Stowarzyszenie Sieć Solidarności" ustanowiło 2023 - Rokiem Lecha Wałęsy. Najważniejszym punktem tych obchodów było zaplanowane spotkanie i wręczenie Medalu "Dziękujemy za wolność" - Lechowi Wałęsie. W tym celu zorganizowaliśmy wyjazd zainteresowanych członków do Gdańska.

W dniu 18 października 2023 r. udaliśmy się na spotkanie z Lechem Wałęsą w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Uczestnicy spotkania ubrani byli w okolicznościowe podkoszulki, koledzy Jan Jankowski i Bogdan Stelmach rozwinęli baner Stowarzyszenia Sieć Solidarności, ponadto flagę Solidarności dzierżył Henryk Kazimierski a flagę Medalu Janusz Petlicki. Krzysztof Nowak filmował uroczystość.

Edward E. Nowak odczytał tekst o idei Medalu "Dziękujemy za wolność" a następnie powiedział:

Stowarzyszenie "Sieć Solidarności" ustanowiło rok 2023. Rokiem Lecha Wałęsy, w związku z 80 rocznicą urodzin a także 40. rocznicą przyznania Pokojowej Nagrody Nobla. W tych dniach minęła także 43. rocznica Strajku Sierpniowego w Stoczni Gdańskiej, 42. rocznica wyboru Lecha Wałęsy na Przewodniczącego podczas I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" a także 35. rocznica "Wiosny Solidarności '88", która otworzyła drogę do wyborów 1989 r. i rozpoczęcia procesu demokratyzacji i rozwoju Polski.
Postanowiliśmy uczcić to w sposób szczególny, udając się grupą członków stowarzyszenia do Gdańska (jest nas dzisiaj 32 osoby), aby osobiście wręczyć Lechowi Wałęsie nasz Medal.

Szanowny Panie Przewodniczący, Panie Prezydencie, Drogi Lechu, za wieloletnie przywództwo ruchu społecznego "Solidarność" od strajków sierpniowych, zwieńczonych podpisaniem Porozumień Sierpniowych, walkę o wolność i demokrację po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku, aż do wielkiego zwycięstwa w wyborach 4 czerwca 1989 roku, za wybitne zasługi dla wolności i niepodległości Polski:
- przyznany został Pierwszy Medal "Dziękujemy za wolność" Panu Lechowi Wałęsie
i prosimy o jego przyjęcie jako symbolicznego wyrazu naszej wdzięczności i szacunku.

Medal oraz pamiątkową odznakę wręczyli: Edward E. Nowak oraz Józef Lassota - członkowie Kapituły Medalu a Danuta Kinaszewska przekazała pamiątkową koszulkę.

Glos zabrał Lecha Wałęsa, który również był wzruszony okazanym mu szacunkiem i sympatią. W długim wystąpieniu - godnym męża stanu - przedstawił współczesne dylematy Polski i świata. Odpowiadał także na pytania, dyskutowaliśmy. Na zakończenie spotkania Lech Wałęsa zrobił zdjęcie z każdym obecnym, kto tylko zechciał a następnie zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie pamiątkowe z całą delegacją Sieci Solidarności na tle naszego logo. Lech podpisywał także książki i nasze podkoszulki. Spotkanie z Lechem Wałęsą trwało niemal dwie godziny.

Zdjęcia


fotografii: 29, na stronach: 2