W dniu 8 kwietnia 2019 na Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie odbyła się uroczystość pośmiertnego uhonorowania medalami "Dziękujemy za wolność" dwojga ludzi Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie: kolegi Adama Grudzińskiego, który zmarł wkrótce po wyjściu z obozu internowania w 1982 roku, gdzie był bezprawnie aresztowany po wprowadzeniu stanu wojennego oraz prof. Antoniego Stanisława Kleczkowskiego, rektora AGH, w jakże trudnych latach 1981-1987, wybranego z inicjatywy ludzi Solidarności, zmarłego w 2006 roku.
Gospodarzem uroczystości był rektor AGH prof. Tadeusz Słomka, który wspominał lata solidarnościowej próby sprzed ponad 35 lat.
- Idea Medalu "Dziękujemy za wolność" narodziła się w środowisku nowohuckiej Solidarności, dlatego medal nie jest z brązu, srebra lub złota ale ze stali, a na nim widnieje pochód hutników, ze strajku 1988 roku. - mówił Edward E. Nowak w imieniu Stowarzyszenia Sieć Solidarności.
Z inicjatywą uhonorowania tych osób wyszli koledzy z "Solidarności" AGH. Robert Kaczmarek, przedstawił sylwetki prof. Kleczkowskiego i Adama Grudzińskiego, wskazując na wypełnianie przez nich zawodowej powinności w trudnych czasach po wprowadzeniu stanu wojennego. W zbiorowej pamięci naszej Uczelni pozostanie obraz Rektora, który w imię zasad, zastawiając własne stanowisko i wolność, chronił pracowników i studentów przed prześladowaniami z powodów politycznych, otwierając doniosłość nieznaną we wcześniejszych dziejach Akademii kontynuował.
Medale "Dziękujemy za wolność" wręczał przewodniczący kapituły wraz z Tadeuszem Syryjczykiem wybitnym działaczem Solidarności AGH i późniejszym ministrem. Depozytariuszem Medalu dla śp. Adama Grudzińskiego jest Biblioteka AGH, której dyrektor Jerzy Krawczyk, medal odbierał. Natomiast Medal dla śp. prof. Antoniego Kleczkowskiego odebrał Jego syn prof. Piotr Kleczkowski.
A potem były wspomnienia. Prof. K.Godlewski przypomniał poczucie humoru rektora, i jego pismo z 1984 roku, prof. A. Gołaś mówił z kolei, że nie były to czasy radosne, ale pełne prześladowań i represji, prof. A. Paulo i dr. T. Syryjczyk przypomniał różne aspekty konspiracji w AGH, m.in. działalność wydawniczą, której wydawca Leszek Dulba, obecny na uroczystości, przypomniał że "Biuletyn Małopolski" wydawany był przez pracowników i studentów uczelni, a rektor Słomka opowiadał o swoich kolporterskich przygodach, dyr. Krawczyk o tym jak starano się wyciągnąć z internowania kol. Grudzińskiego. Wspomniano udział studentów z AGH w strajku w Hucie im. Lenina po wprowadzeniu stanu wojennego. Prof. A. Manecki opowiadał o bojach w sprawie zamknięcia Huty Aluminium w Skawinie. Było o czym mówić, bowiem uroczystość zgromadziła rodzinę i współpracowników profesora Kleczkowskiego.
Na zakończeniu minutą ciszy uczciliśmy pamięć niedawno zmarłego Ireneusza Serwana - wieloletniego przewodniczącego Solidarności AGH.
W imieniu Sieci Solidarności w uroczystości udział wzięli kol. Krzysztof Nowak i Adam Kramarczyk.
Edward E. Nowak