Wolność naszego kraju to było dzieło tysięcy ludzi, ich myśli i czynów.
Złożyły się na nią wielkie czyny ale i te mniejsze, codzienne, działania i postawa przywódców, ale także osób mniej znanych, czasami zapomnianych, bywa że już nie żyjących. Każdemu z nich należy powiedzieć: "dziękujemy za wolność". Medalem "Dziękujemy za wolność" pragniemy wyrazić dzisiaj, naszą koleżeńską wdzięczność wobec niektórych osób, spośród licznego grona "opozycyjnej młodzieży". Tymi słowami Przewodniczący Kapituły Edward E. Nowak wyraził ideę Medalu "Dziękujemy za wolność.
Uroczystość rozpoczęły legendarne "Mury" w wykonaniu Zespołu "Trio łódzko-chojnowskie": (Paweł Konopacki, Witold Łuczyński, Tomasz Susmęd). Jakub Kosiniak, który prowadził uroczystość w pięknej Sali Obrad Rady miasta Krakowa, 25 kwietnia przywitał licznie zebranych gości, osoby honorowane ale także bardzo licznie przybyłe rodziny.
Kapituła Medalu "Dziękujemy za wolność", na wniosek Stowarzyszenia "Sieć Solidarności", innych organizacji o solidarnościowym i opozycyjnym rodowodzie (Stowarzyszenie NZS 80, Stowarzyszenie FMW, ) a także z wniosku osób z tych kręgów, które już posiadają Medal, postanowiła uhonorować kolejne osoby wywodzące się z wielkiego ruchu społecznego Solidarności. Bardzo ważnymi środowiskami, które przyczyniły się do odzyskania wolności, niepodległości i budowy demokratycznej , samorządnej Rzeczpospolitej Polski byli młodzi ludzie, w tym głównie członkowie Niezależnego Zrzeszenia Studentów, ale także młodzi członkowie Konfederacji Polski Niepodległej, Federacji Młodzieży Walczącej, Ruchu Wolność i Pokój, Niezależnego Związku Młodzieży, środowiska "Promieniści" oraz inne osoby. W pierwszym rzędzie medale otrzymała duża rzesza członków NZS, a szczególnie ci, którzy jako pierwsi mieli odwagę tworzyć konspiracyjne struktury, wchodzili w skład Studenckiego Komitetu Obrony Demokracji, Krakowskiej Komisji Wykonawczej, czy Ruchu Oporu NZS. Medale otrzymali założyciele struktur Niezależnego Związku Młodzieży czy środowiska "Promieniści", którzy działali w szkołach średnich Krakowa, założyciele wielce oryginalnego i kreatywnego Ruchu Wolność i Pokój, ale także swoiste "szare szeregi Solidarności, jak sami się nazywali - czyli koledzy z Federacji Młodzieży Walczącej oraz młodzi działaczce KPN.
Wśród 61 osób, którym przyznano medale byli najważniejsi działacze struktur opozycji, ale także ci, którzy odznaczyli się wyjątkową odwagą, poświęceniem. Były osoby , które obecnie są bardzo znane, pełnią ważne funkcje, politycy, ministrowie, ambasadorowie, dyrektorzy, dziennikarze ale także osoby znane jedynie w wąskim gronie własnego środowiska. Przybyli ludzie nie tylko z Krakowa, ale także z Łodzi, Warszawy, Bielska Białej, Stalowej Woli, czy nawet ze Szwajcarii. Wśród uhonorowanych byli bohaterowie już nieżyjący. Medal dla Roberta Bodnara odebrała córka Łucja, dla Janusz Kurtyki żona Zuzanna, dla Marii Oberc córka Anna, dla Jana Rojka jego syn Jakub, dla Jacka Tomaszewskiego syn Andrzej, dla Witolda Tosia - córka Patrycja, dla Stanisława Wersockiego jego przyjaciel Bogdan Klich.
Przypomniano, choćby krótkimi słowami każdą z osób uhonorowanych medalem, chociaż o każdej z tych osobowości można napisać książkę. Przypomniano najważniejsze organizacje opozycji młodzieżowej działające w naszym regionie: Małopolska. Medale wręczali przedstawiciel Kapituły Edward E. Nowak oraz Marek Lasota - dyrektor o. IPN w Krakowie.
Kolejne tury ceremonii wręczania medali były przeplatane utworami Jacka Kaczmarskiego wykonywanymi wspaniale przez Zespół "Trio". Udzielało się wzruszenie, wspomnienia tamtych dni.
Zbliżając się do końca uroczystości, ponowiono apel aby ci, którzy zostali dzisiaj wyróżnieni medalami pamiętali o swoich współpracownikach, koleżankach i kolegach z którymi walczyli, którzy ich wspierali i aby występowali o nadanie kolejnych medali.
Po zakończeniu uroczystości zrobiliśmy sobie wspólną fotografię, a potem były jeszcze rozmowy, pamiątkowe zdjęcia, spotkania, także w pobliskich kawiarniach, najliczniejsza bodaj w "Bazylii".
Warto dodać, że kolega Janusz Barański, zbierał datki na pomoc dla rannych żołnierzy ukraińskich, którzy walczą o wolność swojej ojczyzny, podobnie jak my ponad 30 lat temu.
Uroczystość odbyła się dzięki pomocy i zaangażowaniu członków Sieci Solidarności: Wiesławy Ciesielskiej, Anny Kowania, Haliny Nowak, Barbary Swałtek, Jakuba Kosiniaka, Bronisława Kowynii, Jacka M. Stokłosy, Jacka Swałtka oraz Adama Kality i Zdzisława Jurkowskiego ze Stowarzyszenia NZS 80. Wszystkim serdecznie dziękujemy za sprawną organizację uroczystości.
Województwu Małopolskiemu, które jest Partnerem Przedsięwzięcia : Medal "Dziękujemy za wolność" należą się słowa uznania za wsparcie, a także IPN o. Kraków za opiekę oraz Urzędowi m. Krakowa za możliwość skorzystania z sali obrad i pomoc pracowników obsługi.
EEN