Solidarność to znaczy razem

O. Dominik Orczykowski odszedł do Pana

Zmarł o. Dominik Orczykowski "Orlik" nestor kapelanów harcerskich. Uhonorowany Medalem "Dziękujemy za wolność" .
Część Jego Pamięci
Stowarzyszenie Sieć Solidarności

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 23 marca 2024 r. w Krakowie Olszanicy o godz. 11:00, na cmentarzu ok. 13:00.
***

o. Dominik Orczykowski OFMCap (ur. 29.06.1928; zm. 19.03.2024)) - polski kapłan katolicki, duszpasterz, kapelan harcerzy, harcmistrz Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, nieformalny kapelan polskich lotników.

Uczył się w Szkole Powszechnej w Drohobyczu i na tajnych kompletach a potem w Męcinie pod Limanową. W 1945 r. wstąpił do Zakonu Kapucynów Prowincji Krakowskiej w Sędziszowie Małopolskim. Maturę państwową zdał w Liceum Klasycznym Księży Misjonarzy na Kleparzu w Krakowie w 1948 r. Uroczyste śluby zakonne złożył w 1949 r. w Krakowie. Odbył studia w Studium Filozoficzno-Teologicznym o. Kapucynów w Krakowie zdając egzamin w 1953 r.
Święcenia kapłańskie odebrał u o. Karmelitów na Piasku w 1954 w Krakowie. Był duszpasterzem w Bytomiu, Tenczynie, Pile, Wrocławiu.
Z harcerstwem związany jest od dziecka, w szkole powszechnej w Drohobyczu był zuchem. W 1956 powrócił do harcerstwa jako zakonnik, objął swoją opieką duszpasterską harcerzy w Gorzowie Wielkopolskim. Brał udział w organizowaniu Białych Służb (BS) Ruch Harcerski Rzeczypospolitej. W latach 1981-1986 w Krakowie był duszpasterzem-kapelanem harcerzy, wtedy to w Krakowskiej 19 Lotniczej zdobył dwa najwyższe stopnie harcerskie: Harcerza Orlego i Harcerza Rzeczypospolitej oraz wszystkie stopnie instruktorskie: przewodnika, podharcmistrza i harcmistrza. Otrzymał harcerskie miano, pseudonim "Pogodny Orlik" i został przyjęty do Komandorii Szczepów Lotniczych.
W 1987 został mianowany przez Kurię Arcybiskupią kapelanem Okręgowego Szpitala Kolejowego we Wrocławiu, a w roku 1988 rejonowym duszpasterzem harcerek i harcerzy. Brał udział jako kapelan harcerski w Spotkaniu z Ojcem św. Janem Pawłem II w czasie VI Światowego Dnia Młodzieży w Częstochowie. Uczestniczył w Zjednoczeniowym Zjeździe ZHR i ZHP-1918 (1992) oraz w III Walnym Zjeździe ZHR (1993). W sierpniu 1996 r. brał udział w Pielgrzymce Zawierzenia ZHR do Ojca św. Jana Pawła II w Castel Gandolfo.

Przez Prezydenta RP na Uchodźstwie odznaczony Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Wolności i Solidarności (2014), Medalem "Dziękujemy za wolność" (2017).