Solidarność to znaczy razem

Ostatnia droga Jurka Orła w Bochni

13 września 2023 r. w Bochnimiał miejsce pogrzeb Jerzego Orła, bohatera Solidarności.

Przed mszą św. pogrzebową odbyła się krótka ceremonia przekazania Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski przyznanego pośmiertnie przez Prezydenta RP Jerzemu Orłowi.

Mszę odprawiało kilkoro księży z Bazyliki św. Mikołaja w Bochni, na czele z prałatem Ryszardem Podstołowiczem, który wygłosił piękną homilię opowiadając także o działalności i postawie Jurka Orła. Kościół był wypełniony ludźmi, którzy najwyraźniej czuli potrzebę obecności na ostatniej drodze.

Sam pogrzeb odbył się na cmentarzu komunalnym na Łychowie. Po ceremonii kościelnej mowę pożegnalną głosił ksiądz kolega szkolny Jurka, po czym glos zabrał Ireneusz Sobas - główny organizator uroczystości pogrzebowych, a także kolega z Solidarności bocheńskiej. W imieniu władz państwowych pożegnał zmarłego wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz.

Edward E. Nowak wygłosił mowę, w której nawiązał do symboliki Medalu "Dziękujemy za wolność", żegnając Jurka Orła w imieniu Ludzi wielkiego ruchu społecznego Solidarność, w imieniu posłów i senatorów Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego a także Stowarzyszenia Sieć Solidarności, z którego liczną ekipą wspólnie złożyli kwiaty. Barbara Orzeł otrzymała plakietę nagrobną Medalu.

Radowały sztandary Kopalni Soli Bochnia, NSZZ Solidarność Regionu Małopolskiego oraz firmy Stalprodukt, nade wszystko tłumy kolegów, przyjaciół, współpracowników, wreszcie rodzina zmarłego.
Spoczywaj w Pokoju

***
Jerzy Orzeł, ur. 27 marca 1953 r. w Żegocinie, pow. bocheński, zm. 12 września 2023 w Dąbrowie Tarnowskiej, pochowany na cmentarzu komunalnym gminy Bochnia na Łychowie

- jeden z najwybitniejszych działaczy Solidarności z Małopolski,
- najmocniej związany z Bochnią,
- jeden z założycieli i przewodniczący komisji zakładowej ZPH Bochnia,
- członek Komisji Robotniczej Hutników, MKZ Małopolska,
- uczestnik strajku grudniowego 1981,
- skazany na 4,5 roku więzienia w stanie wojennym,
- lider bocheńskiego podziemia,
- ponownie wieziony w 1987 r.,
- przewodniczący Bocheńskiego Komitetu Obywatelskiego "Solidarność",
- poseł na Sejm wybrany 4 czerwca 1989 r.,
- sekretarz Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego,
- wojewoda tarnowski,
- członek Sieci Solidarności.

Cześć Jego Pamięci
Dziękujemy za wolność

Stowarzyszenie "Sieć Solidarności"

Informacje nt. działalności można znaleźć na stronie Sieci Solidarności
https://sss.net.pl/biogramun,orzel-jerzy,65.html

Zdjęcia Andrzej Majka - SSS