Solidarność to znaczy razem

Program Solidarność.21

Stowarzyszenie Sieć Solidarności postanowiło "uwspółcześnić" swoją działalność. Nie możemy żyć tylko przeszłością, wspomnieniami, choćby bardzo ważnymi, powinniśmy uczestniczyć w bieżącym życiu społecznym, oczywiście ze świadomością naturalnych ograniczeń. Pragniemy także pozyskać do naszego stowarzyszenia młodych ludzi, którzy nie pamiętają tamtych czasów, wszak ideały WOLNOŚCI i SOLIDARNOŚCI są ponadczasowe i należy je wciąż odczytywać na nowo.

Trwa cykl debat międzypokoleniowych, podczas których spotykamy się ze studentami, w których koncentrujemy się na (nie) solidarnościach.

Rozmawialiśmy już w formule on-line nt. praw kobiet, ich protestach i postulatach. Kilka dni temu rozmawialiśmy o sytuacji w Kościele katolickim w naszym kraju. Teraz czeka nas debata, spotkanie nt. problemów środowiska ludzi LGBT, p kolejne będzie dotyczyć zapewne spraw ekologii.

Gospodarzem tych spotkań jest prof. Beata Kowalska, kiedyś działaczka Solidarności, Ruchu Wolność i pokój a dzisiaj profesorka Socjologii UJ.

Realizujemy projekt "Laboratorium Solidarności" ze studentami II roku Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego pod kierownictwem Moniki Golonka-Czajkowskiej, profesor UJ. Studenci zamierzają zbadać jak zmieniała się tożsamość ludzi szeroko rozumianego ruchu społecznego Solidarność od chwili rodzenia się ruchu az po dzień dzisiejszy. Zamierzamy, na koniec naszych badań zastanowić się nad tym, co dzisiaj znaczy pojęcie "Solidarność" i które obszary wymagają od nas solidarnych działań społecznych. W tym kontekście porozmawiamy również o społecznych skutkach pandemii, zwłaszcza o problemach wynikających z osłabienia więzi społecznych i wykluczenia cyfrowego.

Wciąż prowadzimy Lekcje Solidarności, organizujemy spacery Szlakiem Solidarności, spotykamy się z młodzieżą, chociaż obecne władze kuratorium oświaty wywierają silny wpływ na dyrektorów i nauczycieli,, aby nas nie zapraszać na spotkania z młodzieżą.

Jesteśmy także coraz bardziej aktywni w kwestiach aktualnych ale jakże istotnie związanych z naszą najnowszą historią. M.in. opublikowaliśmy Apel o prawdę historyczną, ponieważ widzimy ewidentne, systemowe fałszowanie najnowszej historii, manipulowanie prawdą, które sięga coraz dalej i głębiej i wchodzi już w system oświaty, nauki i kultury. Dyskutujemy nad opracowaniem społecznego projektu edukacyjnego historii najnowszej Polski.

Staramy się wspierać Białorusinów w ich walce o wolność. Podejmujemy inne działania w obronie wartości, którym poświeciliśmy nasze życie a które dzisiaj znowu są zagrożone.

Na naszym profilu społecznościowym poruszamy nie tylko problemy historyczne związane z historią szeroko rozumianego ruchu Solidarność ale także kwestię społeczne, zważając aby nie stały się polityką, co w czasach PRLu zarzucały nam władze i obecne czynią to samo, uważając, że to ich domena i nam obywatelom nic do tego.

Zapraszamy do Sieci Solidarności, do uczestnictwa w naszych projektach SOLIDARNOŚC. 21 a więc w 2021 roku, w XXI wieku.

***

Obraz Leszka Sobockiego Solidarność 2016