Solidarność to znaczy razem

Solidarni w drodze do wolności - wystawa

Otwarta 1 czerwca 2014 roku w b. kaplicy na os. Szklane Domy w Nowej Hucie. Ukazuje wydarzenia, jakie doprowadziły nasz kraj (z uwzględnieniem wydarzeń w regionie małopolskim) do wyborów parlamentarnych w czerwcu 1989 roku.

Wśród okrzyków "Solidarność, Solidarność!", wybuchów petard, gryzącego dymu gazu łzawiącego, pośród hutników przychodzących po kolejnej pacyfikacji strajku lub manifestacji podążaliśmy "Solidarni w drodze do Wolności". A potem przyszedł 1989 rok, mobilizacja , wybory czerwcowe, zwycięstwo. To wszystko działo się w Nowej Hucie. W kaplicy, w której spotkaliśmy się dla otwarcia wystawy "Solidarni w drodze do wolności" zawsze mocno biło serce Solidarności i Wolności - mówił Edward E. Nowak, który powitał zebranych w imieniu Stowarzyszenia Sieć Solidarności.

1 czerwca 2014 roku spotkali się licznie zgromadzeni bohaterowie tamtych czasów z Solidarności, Konfederacji Polski Niepodległej, z Federacji Młodzieży Walczącej ale także z opozycji przedsierpniowej, zebrali się mieszkańcy Nowej Huty.

Marszałek Marek Sowa, który przybył na otwarcie wystawy, mówił, że podczas tych wydarzeń sam był człowiekiem dopiero wstępującym w dorosłe życie, ale doskonale zdaje sobie sprawę, że dzięki poświęceniu i walce prowadzonej w latach ’80 ub. wieku mogło się rozwijać życie jego i rówieśników. Pan Marszałek skierował słowa "dziękujemy za wolność" do ludzi aktywnie, często z narażeniem dobra swoich rodzin, zdrowia a nawet życia podjęli walkę w wolność i niepodległość kraju.

O. Nikodem proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej, który użyczył nam gościny oddając kaplice na nasze cele, mówił, z dzisiaj jest Święto Dziękczynienia i to wspaniale wpisuje się w to co wyraża jako kapłan i człowiek wobec twórców wolności. Z kolei Zbigniew Ferczyk, przywódca Duszpasterstwa Hutników działającego w kaplicy przez 30 lat, radował się, że to miejsce znowu zaczyna żyć i będzie gromadzić ludzi, oby młodych i uczyć ich o wolności. Wiceprezydent Krakowa a także człowiek należący do naszego środowiska Tadeusz Mateusz zwracał uwagę na to jaką siłę miała Komisja Robotnicza Hutników, jakim cieszyła się autorytetem przez lata 1980-89.

Pani Jadwiga Emilewicz, opowiedziała zebranym o tym jaka idea przyświecała wystawie, o tym, że ma ona wyrażać myśl, że Solidarność tworzyli ludzie, tysiące, miliony ludzi, a więc na wystawie trudno będzie szukać pojedynczych sylwetek, chodziło raczej aby pokazać gromadę, tłum ludzi. Eksponaty zgromadzone na wystawie mają natomiast bardzo osobisty charakter. "Solidarni w drodze do wolności" przedstawieni są w siedmiu niszach nawiązując tym samym do charakteru obiektu, czyli kaplicy, w każdej z nisz przedstawiając wg. kluczowy aspekt chronologii wydarzeń. Wystawa ma charakter edukacyjny, mamy nadzieje, że będą tutaj odbywać się na przykład lekcje najnowszej historii Polski, mówiła.

Po modlitwie za zmarłe koleżanki i kolegów Solidarności i opozycji, wyruszyliśmy na zwiedzenie wystawy. Była okazja do rozmów, wspomnień, dyskusji.

Wystawa będzie czynna do 1 grudnia 2014 r.

Opiekunem wystawy jest kol. Jacek Boroń ze Stowarzyszenia Sieć Solidarności.

Wystawa została zorganizowana w ramach obchodów 25.rocznicy wyborów do Sejmu i Senatu Polski w 1989 roku przez Sieć Solidarności. Sponsorami wystawy są Urząd Marszałkowski Woj. Małopolskiego oraz Muzeum Historii Polski.

Zdjęcia Andrzeja i Jakuba Kalinowskich.