Solidarność to znaczy razem

To jest strajk!

W piątek, 21 kwietnia w Pałacu Potockich odbyło się wydarzenie towarzyszące obchodom 35 rocznicy strajku w Hucie im. Lenina pt. "To jest strajk!". Obok Stowarzyszenia Sieć Solidarności partnerami byli: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Goethe-Institut Krakau, Polskie Towarzystwo Socjologiczne, Oddział Krakowski.

Salę w Rynku Głównym wypełnili po brzegi młodzi ludzie, by rozmawiać o wydarzeniach sprzed ponad 3 dekad. Inspiracją do tego była projekcja filmu "Strajk 88, Nie ma wolności bez solidarności". Mniej interesowała ich jednak historia wydarzeniowa, kolejne strajkowe epizody, a dyskusja skupiała raczej na ponadczasowych formach oporu, budowaniu oddolnej solidarności i codziennego wsparcia.

Druga część spotkania dotyczyła już współczesności - zaproszenie goście próbowali odpowiedzieć na pytanie, ile zostało solidarności w kraju Solidarności, gdy podziały blokują działania na rzecz dobra wspólnego. Co spowodowało, że w państwie, gdzie związek zawodowy zapoczątkował transformację, mamy jedno z najniższych poziomów uzwiązkowienia w Europie? Wreszcie - czy obecnie działalność związkowa dalej wiąże się z ryzykiem osobistym?

Opowiadały o tym Grażyna Zagórna i Agnieszka Foryś, uczestniczki strajków nauczycielskich; Ewa Żmijewska, związkowczyni z Uniwersytetu Pedagogicznego oraz Filip Ryba, doktorant w UJ, który brał udział w strajku przeciwko Ustawie 2.0. Było to poruszające spotkanie studentek i studentów z doświadczonymi działaczami Solidarności, wspólne poszukiwanie inspiracji do współczesnej walki o te same idee sprzed lat: solidarności, wolności, godności pracy i demokracji.

Beata Kowalska

Zdjęcia


fotografii: 5, na stronach: 1