Solidarność to znaczy razem

Wielkanoce spotkanie Sieci Solidarności 2014

Zbliżają się Święta Wielkanocne, czas nadziei, radosnych spotkań rodzinnych i przyjacielskich. W tej atmosferze także my, członkowie i sympatycy Sieci Solidarności wraz z naszymi rodzinami spotkaliśmy się 16 kwietnia 2014 r., w naszej siedzibie.

Pierwsi, jak zawsze przybyli Zdzisław Blok i Jurek Stich. Było bardzo liczne grono uczestników, przyjechali także nasi koledzy z dalszych miejscowości: Waldek Czyż z małżonką aż spod Cieszyna, Andrzej Pacuła i Jerzy Orzeł z Bochni, Wiesław Pyzio z Andrychowa, Dorota Strojnowska z Krzeszowic, Piotr Hlebowicz z Kalwarii Zebrzydowskiej, Julian Baczyński z Mucharza. Jak zawsze, nie zabrakło wśród nas senatora Bogdana Klicha. Przybyli "najmłodsi" członkowie Sieci: Celina Balik, Henryk Kowal, Adam Kramarczyk. Jeden z bohaterów tajnych struktur w Nowej Hucie, Marek Szczupak przyjechał na spotkanie z wnukiem. Kilka osób nie mogło dotrzeć z powodu choroby; m.in. po spotkaniu Janek Ciesielski, wybrał się do jednego z chorych kolegów.

Już nie przybędzie na spotkanie Sieci Solidarności Andrzej Narecki, który zmarł wczoraj 15 kwietnia, a którego będziemy żegnać jutro na cmentarzu w Nowej Hucie. Od smutnej, wspólnej modlitwy w Jego intencji rozpoczęło się zatem nasze spotkanie.

Prezes Edward E. Nowak przedstawił ideę ustanowienia przez Sieć Solidarności "Medalu "Dziękujemy za wolność", który będzie stanowić symboliczne wyrażenie wdzięczności i podziękowania dla możliwie szerokiego kręgu ludzi, którzy w okresie po 13 grudnia 1981 roku brali udział w tworzeniu wolności, niepodległości, demokratycznej i samorządnej Rzeczpospolitej Polski.

Także w tym duchu, Sieć Solidarności jest organizatorem obchodów 25 lecia Wyborów 1989 roku. Kulminacyjnym punktem ma się stać "Spotkanie Ludzi 4 czerwca" w niedziele 8 czerwca 2014 r. na mszy św. za Ojczyznę w Katedrze Wawelskiej a następnie w Nowej Hucie, podczas którego obecny będzie Prezydent RP Pan Bronisław Komorowski.

W ramach obchodów pn. "Dziękujmy za wolność" organizowanych przez nasze Stowarzyszenie wraz z działaczami Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" z 1989 roku oraz partnerami: Wojewodą Małopolskim, Marszałkiem Województwa Małopolskiego i Prezydentem Krakowa, będą debaty, wystawy, koncerty. Szczegółowy program można znaleźć na naszej stronie internetowej i na facebook'u oraz, w najnowszym, pięknym biuletynie Sieci, przygotowanym m.in. przez Andrzeja Stawiarskiego, Krysię Ryczaj - Marchewczyk.

Ta nieco długa prezentacja zniecierpliwiła uczestników oczekujących na jajeczka, ciasta i inne pyszności jakie przygotowali uczestnicy spotkania, wszak każdy coś dobrego przyniósł.

Wreszcie nastąpiły życzenia zdrowych, pogodnych, spokojnych Świąt Wielkanocnych, życzyliśmy sobie solidarności (tej zwykłej, codziennej). Prezes składał życzenia obecnym i tym którzy z jakichś powodów przybyć nie mogli, całej naszej solidarnej wspólnocie i dzielił się tradycyjnym jajkiem.

A potem spotkania, rozmowy, dyskusje - udało się nie mówić o polityce: Przemek Zamorski z Leszkiem Zielińskim, Ryszardem Lebiestem, Bronkiem Kowynią i jego żoną, Kamilą Bogdańską. Piotr Kalisz mówił o próbach odzyskania Oleandrów przez miasto Kraków, Artur Then o szkoleniach dla małych firm z których możemy skorzystać jako organizacja. Piotr Warisch przedstawił kilku osobom ideę nagrań wideo jakie chce zrealizować, aby zapisać relacje świadków historii najnowszej, Teresa Starmach obiecała zaangażowanie w przygotowanie programu edukacyjnego dla młodzieży, nieco spóźniona dotarła Ania Kawalec. Na interesujące ujęcia fotograficzne czyhali Jacek Stokłosa i Jacek Swałtek. Nasze małe przyjęcie przedświąteczne przygotowali: Wiesia Ciesielska, Basia Swałtek, Halina Nowak, Kinga Piechnik, z pomocą Macieja Macha, Fredka Czerwińskiego, Andrzeja Gębary, Leszka Chruścika.

Spotkanie Wielkanocne Sieci Solidarności znowu utwierdziło naszą wspólnotę.
Wesołego Alleluja dla wszystkich członków i sympatyków Sieci Solidarności.

[EEN 16.04.2014]