"Geneza Wolności 1989" - taki tytuł nosił, w 2024 r. udziałStowarzyszenia SiećSolidarności w ramach akcji "Zajrzyj do Huty". Edward E. Nowak, były działacz "Solidarności" oraz poseł wybrany w 4 czerwca 1989 r. opowiadał owydarzeniach przełomowego ROKU 1989, w Polsce i w Europie a nawet na świecie, a także o genezie wolności jaka przyszła do nas wtamtym ważnym roku. Stąd, z Nowej Huty, posłami do sejmu z "Solidarności" zostali Mieczysław Gil i właśnie Edward Nowak.Spotkaliśmy sięprzy Dębie Wolności, który zasadził w 25. lecie wyborów 4 czerwca prez. Bronisław Komorowski, który przybyłdo Nowej Huty jako pierwszy prezydent w historii, na zaproszenie Sieci Solidarności.
Spotkanie w sobotę21-go nie doszło do skutki bowiem nikt nie przybył natomiast w niedzielę 22-go było kilka osób. Tak niska frekwencja wynikała z niemożności popularyzacji spaceru, wskutek zablokowania (zhakowania) strony stowarzyszenia na facebook'u.
Zdjęcie wykonał członek stowarzyszenia kol. Gabriel Abratowicz.
***
1989 Kalendarium (skrócone)
1 stycznia wchodzi w życie tzw. ustawa Wilczka, wprowadzono prawo pozwalające, aby każdy obywatel, który posiadał paszport ważny na wszystkie kraje świata (pod koniec 1988 roku miało je 1,5 mln Polaków), mógł ten paszport trzymać w domu; zniesiono kartki na benzynę.
6 lutego - 5 kwietnia - W Warszawie w Pałacu Namiestnikowskim obrady "okrągłego stołu
15 lutego ostatni radziecki żołnierz opuszcza Afganistan
7 kwietnia - W ślad za ustaleniami "okrągłego stołu" Sejm PRL uchwalił zmianę Konstytucji powołując nowe instytucje: urząd prezydenta i Senat oraz przyjął nowe Prawo o stowarzyszeniach.
17 kwietnia - Peerelowski Sąd Wojewódzki w Warszawie ponownie zalegalizował NSZZ "Solidarność".
28 kwietnia - Pierwsza audycja radiowa "Solidarności" w Polskim Radiu.
7 maja - Ukazał się pierwszy numer Głosu Wyborczego Solidarności8 maja - Ukazał się pierwszy numer Gazety Wyborczej
9 maja - pierwszy autorski program "Solidarności" wyemitowany w Telewizji Polskiej.
31 maja ukazuje się pierwszy numer wznowionego "Tygodnika Solidarność".
4 czerwca kilka godzin przed otwarciem lokali wyborczych w Polsce chińska armia dokonuje masakry na Placu Niebiańskiego Spokoju.
4 czerwca - Odbyła się I tura "kontraktowych wyborów" do Sejmu i Senatu.
17 czerwca - KKW podjęła decyzję o zakończeniu działalności Regionalnych Komitetów Obywatelskich "Solidarność,
18 czerwca - Druga tura wyborów. Z wyjątkiem jednego - wszyscy kandydaci "S" na senatorów wygrali wybory w swoich okręgach. W rezultacie wyborów NSZZ "Solidarność" wprowadziła do parlamentu 161 posłów i 99 senatorów, PZPR 173 posłów, ZSL - 76, SD - 27, PAX - 10, UChS - 5, PZKS - 5. Frekwencja w drugiej turze wynosiła 26%.
23 czerwca - Ukonstytuował się Obywatelski Klub Parlamentarny "Solidarności
3 lipca - W Gazecie Wyborczej opublikowano artykuł A. Michnika "Wasz prezydent - nasz premier"
4 lipca - Sejm i Senat zainaugurowały obrady.
19 lipca - Zgromadzenie Narodowe powołało W. Jaruzelskiego na urząd prezydenta PRL. Przy minimum koniecznym do ważności wyboru - 269 głosów, kandydat otrzymał 270 głosów.
19 sierpnia - Prezydent W. Jaruzelski desygnował na stanowisko premiera T. Mazowieckiego,
24 sierpnia - Sejm powołał Tadeusza Mazowieckiego na Prezesa Rady Ministrów.
12 września - Sejm zatwierdził skład rządu T. Mazowieckiego. Wiceprezesem Rady Ministrów i ministrem finansów został Leszek Balcerowicz ("Solidarność"). Ministrem przemysłu został Tadeusz Syryjczyk ("Solidarność"). W trakcie exposé T. Mazowiecki mówił: Przeszłość oddzielamy grubą kreską. Odpowiadać będziemy jedynie za to, co uczyniliśmy, by wydobyć Polskę z obecnego stanu załamania.
19 września, czyli tydzień po powołaniu, rząd Mazowieckiego podpisuje układ o współpracy handlowej ze Wspólnotą Europejską.
2 października - Decyzją ministra spraw wewnętrznych rozwiązano oddziały ZOMO.
9 listopada upada mur berliński. W masowej świadomości Europejczyków to właśnie to wydarzenie stanie się symbolicznym końcem komunizmu w Europie, mimo tego, że w Polsce już od dwóch miesięcy działał częściowo niekomunistyczny rząd.
10 grudnia - Pod naciskiem opinii społecznej pomnik W. Lenina został zniesiony z Nowej Huty12 listopada kanclerz RFN Helmut Kohl i premier Polski spotykają się na mszy pojednania w dolnośląskiej Krzyżowej.
27 listopada Rada Najwyższa ZSRR przyznaje gospodarczą autonomię Republikom Bałtyckim, począwszy od 1990 roku.
Listopad manifestacje niepodległościowe ogarniają miasta Czechosłowacji, Estonii, NRD i Łotwy. Na wiecach w Czechosłowacji występują Aleksander Dubczek i zwolniony z więzienia Vaclav Havel.
7 grudnia ruszają obrady niemieckiego Okrągłego Stołu.
10 grudnia w Czechosłowacji powstaje nowy rząd z Marianem Czalfą na czele.
21 grudnia Nicolae Ceausescu na wiecu w Bukareszcie w celu potępienia "warchołów z Timisoary" (właśnie tam odbywały się gwałtowne antyrządowe demonstracje). Wiec wymyka się spod kontroli i obraca się w manifestację przeciwko władzy. Ceausescu z żoną Eleną uciekają z Bukaresztu
25 grudnia Małżeństwo Causescu zostają schwytani, i po krótkim procesie skazani na śmierć i rozstrzelani. .
29 grudnia prezydentem Czechosłowacji zostaje Vaclav Havel
28 grudnia Sejm przyjmuje tzw. plan Balcerowicza, czyli pakiet 10 ustaw opracowanych przez zespół kierowany przez Leszka Balcerowicza, wicepremiera i ministra finansów. Reforma miała na celu przede wszyst¬kim zduszenie inflacji (m.in. przez zakaz dodruku pieniądza na pokrycie deficytu budżetowego czy ograniczenie nominalnego wzrostu płac) oraz zakończenie centralnego sterowania gospodarki (np. przez zniesienie gwarancji istnienia przedsiębiorstw państwowych oraz zmuszenie ich do zaciągania kredytów na komercyjnych zasadach).
29 grudnia - Sejm PRL wprowadził zmiany do Konstytucji, spośród których najważniejszymi była zmiana nazwy kraju na Rzeczpospolita Polska, ustalenie godła: orła w koronie oraz "oddanie" władzy narodowi, a nie jak do tej pory "przewodniej sile".