Solidarność to znaczy razem

Zmarła Danuta Torbicz - nauczycielka muzyki

Zmarła Danuta Torbicz - nauczycielka muzyki, członek Solidarności, wspierała swojego syna Jacka w działalności opozycyjnej; kilka tygodni temu uhonorowana Medalem "Dziękujemy za wolność".
Cześć Jej Pamięci
Stowarzyszenie "Sieć Solidarności"
***
Pogrzeb śp. Danuty Torbicz obył się 9 sierpnia 2024 r. na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

***
Danuta Torbicz, ur. 06.08.1932 roku w Słonimiu w Województwie Nowogródzkim (obecna Białoruś); zm. 4.08.2024 r. w Krakowie.
Wychowywała się w patriotycznej rodzinie, ojciec Jan Kwiatkowski walczył w wojnie 1920 roku oraz w Kampanii Wrześniowej 1939 roku. Po wojnie zaopatrywał w środki medyczne oddziały partyzanckie "Jastrzębia i "Żelaznego" (braci Taraszkiewiczów) walczące koło Włodawy. Matka Józefa Kwiatkowska z domu Nadziejewska zadbała o patriotyczne wychowanie i z racji niezwykłej muzykalności nauczyła wielu polskich pieśni.
Danuta Torbicz jako mała dziewczynka była świadkiem wywożenia na Syberię swojej licznej rodziny.


Po wojnie jako nauczycielka muzyki przez dziesiątki lat prowadziła chóry i zespoły wokalne, ucząc
młodzież i dzieci wielu piosenek patriotycznych.


W okresie pierwszej "Solidarności" działała w NSZZ Solidarność, była przewodniczącą powstałego Związku w szkole podstawowej nr 34 w Krakowie.
Po wprowadzeniu stanu wojennego w jej mieszkaniu w Krakowie przeprowadzano liczne rewizje w związku z działalnością i aresztowaniami jej syna Jacka - działacza opozycji w latach 1981-1989.

Jak wspomina Danuta Kinaszewska: wpierała syna, jak i działalność jego znajomych, którzy gromadzili się w jej mieszkaniu. Pod jej dachem prowadzony był kolportaż, stąd też ruszaliśmy na różne akcje i demonstracje. Zawsze witała nas z empatią i zapraszała głodnych do kuchni. Potrzebującym oferowała pomoc. Była Dobrym Duchem naszej młodzieńczej i późniejszej działalności. Bez wsparcia takich osób jak Danuta ciężko byłoby prowadzić działalność opozycyjną.

Uhonorowana Medalem "Dziękujemy za wolność" (2024)