Stowarzyszenie Sieć Solidarności wydało kolejną publikację historyczną. Jak zawsze jest ona poświęcona ludziom, tworzącym ten niezwykły ruch społeczny i ich dziełom. Tym razem przedstawiamy środowisko foto-reportażystów "Solidarności", czyli ludzi, którzy w latach 1980-1989 z aparatem fotograficznym towarzyszyli dziejącej się historii, utrwalali ją, a dzisiaj dzięki temu my możemy oglądać obrazy naszych najnowszych dziejów i czasami zobaczyć w nich siebie.
Chcemy pokazać i przypomnieć foto-reportażystów, którzy często w niezwykłych warunkach wykonywali zdjęcia, sami biorąc udział w toczących się wydarzeniach i narażając się na szykany, represje i obrażenia.
Zapisując wydarzenia oraz uwieczniając sceny i ludzi, starali się, aby ujęcia były nade wszystko prawdziwe, ale także, aby były atrakcyjne, a czasami, aby miały wymiar artystyczny.
Przeczytajmy ich opowieści o tej szczególnej pracy i twórczości, o ich emocjach z tamtych niezwykłych dni. W największym stopniu będą przemawiać do nas swoimi zdjęciami, które oni sami uważają za najbardziej charakterystyczne dla nich samych, uwzględniając przy tym rytm albumu i potrzebę pokazania przekroju wydarzeń lat 80. ubiegłego wieku.
Edward E. Nowak
wydawca: SSS
Zapis zdarzeń
Przemiany społeczne, polityczne i kulturowe w latach 1980-1989 w obiektywach fotografików krakowskich.