Solidarność to znaczy razem

PROJEKT JEST REALIZOWANY

Małopolski Szlak Solidarności

Od 2013 roku Sieć Solidarności wraz z Zarządem Regionu Małopolska NSZZ "Solidarność" realizuje projekt "Szlakami Solidarności w Małopolsce". To nowatorskie przedsięwzięcie, bodaj jedyne tego typu w kraju. Inicjatorem i szefem projektu jest Adam Gliksman.

Obecnie mamy zidentyfikowane ponad 3500 obiektów (pomników, tablic, budynków, przestrzeni publicznych, obiektów toponimicznych, itd.) związanych z historią "Solidarności" w kilkunastu powiatach i miejscowościach (Bochnia, Gorlice, Kraków, Nowy Sącz, Tarnów, Wadowice, Zakopane, Wokół Krakowa, Powiat Suski, Krynica Zdrój, Skawina, Olkusz).
 
Na szczególną uwagę zasługuje bezprecedensowa w skali kraju publikacja. Jest nią edycja 19 folderów z serii "Małopolski Szlak Solidarności" omawiających szczegółowo miejsca i sposoby upamiętnienia działań małopolskiej opozycji lat 80 w poszczególnych miejscowościach naszego Regionu. Foldery spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem przez zainteresowanych, szczególnie, co cieszy najbardziej, przez młodzież szkolną i nauczycieli, dla których foldery stały się niezbędną pomocą dydaktyczną. Autorem koncepcji i autorem tekstów jest Adam Gliksman. Nad stroną graficzną czuwa Jacek Maria Stokłosa.

Projekt "Szlakami Solidarności w Małopolsce" był realizowany w okresie maj - listopad 2013 r. przez Stowarzyszenie Sieć Solidarności oraz Region Małopolski NSZZ "Solidarność". Jego celem było przygotowanie 8 szlaków "Solidarności" w 7 miejscowościach województwa małopolskiego - w Bochni, Gorlicach, Krakowie, Nowej Hucie, Nowym Sączu, Tarnowie, Wadowicach i Zakopanem.

W ramach projektu przygotowana została specjalna strona poświęcona "Małopolskiemu Szlakowi Solidarności", jak również wydano osiem folderów-przewodników, skrótowo przedstawiających trasy turystyczne związane z "Solidarnością".

https://archiwum-solidarnosc-malopolska.pl/mss/index.html

Prowadzono również fan-page na profilu facebookowym Sieci Solidarności.

Organizatorzy zaprosili także Małopolan do wspólnych spacerów szlakiem "Solidarności". Pierwszy spacer odbył się 21 września 2013 r. w Nowej Hucie, z udziałem m.in. legend "Solidarności": Zbigniewa Ferczyka, Macieja Macha, Wojciecha Marchewczyka i Edwarda E. Nowaka.

Od 2016 r. Zarząd Regionu Małopolskiej Solidarności kontynuował ten projekt ale już bez współpracy z Siecią Solidarnością. Tak było do czasu aktywności pomysłodawcy projektu Adama Gliksmana, po jego odejściu z zarządu, projekt został porzucony.

Sieć Solidarności przygotowuje się do jego wznowienia pod swoją marką i opieką. Rozważamy możliwość opublikowania Zeszytu Historycznego, który zawierałby materiał zawarty w poszczególnych folderach oraz materiały i zdjęcia, które nie weszły do folderów.





2022-06-25: Sąsiedztwo - moje miejsce na mapie. Romowie
2020-09-20: Spacery Szlakiem Solidarności Nowohuckiej
2020-09-12: Śladami nowohuckiego pomnika Lenina
2016-05-17: Spacery Krakowskim Szlakiem Solidarności
2015-05-21: Spacer Krakowskim Szlakiem Solidarności
2014-06-18: Młodzież na "Szlakach Małopolskiej Solidarności" - finał konkursu
2014-06-04: Spacery Wadowickim Szlakiem Solidarności
2013-11-30: Powstał Małopolski Szlak Solidarności
2013-09-21: Nowohucki Szlak Solidarności