W sobotę 12 sierpnia, do Zakopanego zjechało liczne grono przyjaciół Witka Tukałło aby wraz obchodzić Jego jubileusz 80. urodzin.Edward Nowak - prezes Stowarzyszenia Sieć Solidarności wręczył "Portret z orłem" wykonany przez Jacka M. Stokłosę a Danuta Kinaszewska odczytała podziękowania i życzenia dla szanownego Jubilata. Z kolei towarzysze Marszów Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej, członkowie KPN, składali życzenia hołdy i dary
Po Sierpniu 1980 r. - w NSSZ "Solidarność" oraz w Komitecie Obrony Więzionych za Przekonania.
W 1981 r. zainicjował odbudowę Kopca Józefa Piłsudskiego w Krakowie i jako inżynier z wykształcenia, kierował pracami ziemnymi. Od 1981 r. - zastępca przewodniczącego Komitetu Opieki nad Kopcem. Współorganizator obchodów Święta Niepodległości w Krakowie 11.11.1981.
Od 1981 członek Konfederacji Polski Niepodległej. Po wprowadzeniu stanu wojennego uczestnik konspiracyjnych struktur krakowskiej KPN (TTKAB i CKAB), jeden z organizatorów poligrafii KPN, związany z drukiem pierwszych numerów pism "Zomorządność" oraz "Niepodległość". Uczestnik wielu akcji kolportażowych w pierwszych miesiącach stanu wojennego w Krakowie, także akcji malowania murów. Stał na czele pierwszych niezależnych demonstracji ulicznych w Krakowie w miesięcznice stanu wojennego: 13 marca i 13 kwietnia 1982 w Rynku Głównym.
Zatrzymany 14 maja 1982 r. i aresztowany. Zwolniony po niespełna dwóch miesiącach z braku dowodów. Po wyjściu na wolność nadal drukował, brał udział w demonstracjach ulicznych.
Współorganizator Marszów Szlakiem I Kompanii Kadrowej, główny organizator w 1984 r., Komendantem Marszu w 1987 r.
W 1988 wraz z żoną Ewą Tukałło wyemigrował do USA. Powrócili w 1998 r.
Członek Stowarzyszenia Sieć Solidarności.
Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polskie (2011), Krzyżem Wolności i Solidarności (2015), uhonorowany Medalem "Dziękujemy za wolność" (2016).
***
Poniżej fotorelacja z uroczystego spotkania i obiadu.
[2023-08-12. Zakopane. EEN]