40 lecie Sztandaru Duszpasterstwa Hutników
"Idzie Huta"
Tak o sztandarze Duszpasterstwa Hutników ze Szklanych Domów mówiono w Polsce, gdziekolwiek się pojawiał, w czasach gdy "Solidarność" nie mogła iść pod własnym sztandarem. Ubrani w stroje hutnicze koledzy z Duszpasterstwa Hutników, reprezentowali wtedy Solidarność Hutniczą, także tę podziemną, to rozumiał każdy.
Poświęcenia sztandaru w dniu 4 maja 1984 r. dokonał jeden z odważnych ojców Cystersów o. Norberta Paciora a przyjmowali sztandar Zbigniew Ferczyk i Irena Włosikowa. Sztandar wyhaftowały siostry karmelitanki z klasztoru przy ulicy Kopernika. Na jednej stronie był wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, orzeł i napis "Nowa Huta", "Wiara i Praca"; na drugiej - św. Florian, patron hutników.
Niejednokrotnie trzeba było się ukrywać ze sztandarem, chować go przed i po uroczystościach patriotycznych. Nieraz "nocował" na Wawelu, w kościele Mariackim, czy gdzie indziej.
Jak wspomina lider kol. Zbigniew Ferczyk, sztandar był w najważniejszych momentach, m.in. na pogrzebie ks. Popiełuszki; podróżował na Jasną Górę czy do Szczyrzyca, 35 razy był na Pielgrzymkach Świata Pracy w Czernej i na wszystkich uroczystościach i świętach: 3 maja, 11 listopada, 13 grudnia, w procesji św. Stanisława na Skałkę.
Tym wszystkim, którzy doprowadzili do tego że był, tym widocznym symbolem Solidarności, naszej Huty i Hutników, kolegom z pocztów sztandarowych serdeczne podziękowania i wdzięczność.
***
Po mszy delegacja Stowarzyszenia "Sieć Solidarności",wraz z innymi oddała hołd Zbigniewowi Ferczykowi, ks. Niwardowi Karszni oraz członkom Duszpasterstwa Hutników. W imieniu Sieci Solidarności kwiaty pod Tablicą poświęconą Duszpasterstwu Hutników złożyli kol. Henryk Kazimierski i Jan Jankowski. W poczcie sztandarowym DH od lat uczestniczy kol. Bogusław Kowalewski.
Fotoreportaż Jacka M. Stokłosy oraz innych kolegów (Bogdan Stelmach i Gabriel Abratowicz) z uroczystości 40. lecia poświęcenia sztandaru Duszpasterstwa Hutników w kościele na os. Szklane Domy w Nowej Hucie.