Podczas Rejsu obchodziliśmy 80 urodziny naszego kolegi Fryderyka Czerwińskiego czyli Fredka. Wręczyliśmy mu "Kalendarium Solidarności" autorstwa A.Gliksmana oraz wspaniały porter jubilata wykonany obiektywem Jacka M.Stokłosy a także znakomitą grafikę Andrzeja Mleczki z osobistą dedykacją autora dla Fredka.
Było oczywiście sto lat, podrzucanie Fredka odpuściliśmy sobie z wielu powodów, o których lepiej zamilczeć. Nasz kolega wydawał się być zaskoczony, sadząc po słowach, że gdyby wiedział to by się ubrał i włożył długie spodnie. No, jednym słowem, niespodzianka nam sie udała.
***
Fryderyk Czerwiński, ur. 11 lipca 1941 r. w Grodzisku Dolnym k. Leżajska. Ukończył Technikum Łączności w Krakowie (1959). W latach 1959-1967 był konserwatorem urządzeń techn. w Krakowskim Przedsiębiorstwie Robót Telekomunikacyjnych, w latach 1967-1997 był pracownikiem WSK PZL w Krakowie. Obecnie od wielu lat na emeryturze.
Już w marcu 1968 roku a następnie w grudniu 1970 brał udział w protestach.
Od początku czyli września 1980 w ruchu "Solidarność". Po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego był jednym ze współorganizatorów strajku w WSK PZL, członek Komitetu Strajkowego, następnie w różnych okresach wielokrotnie w ukryciu. Od 1982 był członkiem Tajnej Komisji Zakładowej w WSK PZL Później wraz z innymi zakładał, drukował, kolportował podziemne pismo "Byliśmy, jesteśmy, będziemy", a także rozpowszechniał inne pisma podziemne. Był współorganizatorem i uczestnikiem prawie wszystkich demonstracji.
Od 1984 członek Solidarności Walczącej, uczestnik Chrześcijańskiego Uniwersytetu Robotniczego im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Krakowie-Mistrzejowicach., W latach '80 ub.w. był wielokrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany, kilkakrotnie skazany przez kolegium ds. wykroczeń na karę grzywny, w pracy przenoszony na gorsze stanowiska, zwalniany; w 1985 dotkliwie pobity (roczna rehabilitacja). W lutym 1985 był uczestnikiem głodówki w Krakowie-Bieżanowie. W maju1988 gdy strajkowała b. Huta im. Lenina został wiceprzewodniczącym jawnego Komitetu Założycielskiego "Solidarności" w WSK PZL, a następnie przewodniczący reaktywującego się związku. W 1989 członek KO Kraków-Krowodrza, współorganizator kampanii wyborczej Komitetu Obywatelskiego "Solidarność".
W latach 1990-1994 radny Dzielnicy Kraków-Bronowice z listy "Solidarności". 1990-1997 delegat na kolejne WZD Regionu Małopolska, 1991-1992 członek ZR Małopolska. W 1992 współzałożyciel Fundacji Solidarni - Solidarnym; współinicjator powstania pomnika Ofiar Zbrodni Komunizmu w Krakowie. W latach 1992- 2012 chorąży pocztu sztandarowego KZ.
Przyjaciel zmarłego Pierwszego Wojewody Krakowskiego Tadeusza Piekarza.
Odznaczony Krzyżem Wolności Solidarności (2011) oraz Medalem za Wytrwałość w Pracy o Ideały "Solidarności" (1988), nadanym przez " Ruch, Odwaga i Prawda" im. ks. Jerzego Popiełuszki. Uhonorowany został Medalem "Dziękujemy za wolność"(2015).
Członek założyciel Stowarzyszenia "Sieć Solidarności", której jest jednym z bardziej aktywnych członków w kwestiach organizacyjnych oraz pomocy socjalnej. Zawsze można na niego liczyć.