Solidarność to znaczy razem

Dzień Wolności i Praw Obywatelskich dedykowany Wolnej Białorusi

Dzień Wolności i Praw Obywatelskich 4 czerwca, dedykowany Wolnej Białorusi.

Na Pijarskiej w Krakowie, z inicjatywy europosłanki Róży Thun, Jerzego Meysztowicza z Nowoczesnej oraz Eweliny Pytel z KOD, spotkaliśmy się na ŁYKU WOLNOŚCI w rocznicę zwycięstwa z wyborczego 4 czerwca 1989 r.. Głównym motywem spotkania było wyrażenie poparcia dla walki białoruskiej społeczności o wolność.

Przejmująco zabrzmiał krzyk Jany Shostak, białoruskiej opozycjonistki. Mówiła : potrzebujemy waszej pomocy. Pomocy materialnej, prawnej, psychologicznej. Jeżeli możecie pomóc, kontaktujcie się ze mną przez media społecznościowe, będę waszą skrzynką kontaktową.

Jana Shostak wylała zawartość swego kieliszka, tłumacząc, że wzniesie toast wolności, gdy Białoruś będzie wolna.

Senator Bogdan Klich zaproponował aby chętna krakowska rodzina objęła opieką i wsparciem konkretną rodzinę białoruską.

Na koniec spotkania, uczestnicy odśpiewali "Sto lat na wolności" Aleksiejowi Nawalnemu, który obchodzi 4 czerwca urodziny.

Dodam że w spotkaniu "Łyk wolności" wzięło udział dwóch wybranych 4 czerwca 1989 r. posłów: Edward Nowak oraz Stanisław Żurawski z Zakopanego.

Była także liczna delegacja Sieci Solidarności: Bogdan Klich, Jakub Kosiniak, Adam Kramarczyk, Andrzej Majka, Edward Nowak, Paweł Rogala, Bolesław Szarkowicz i realizujący transmisję Krzysztof Nowak oraz fotografujący Paweł Kozłowski.