Solidarność to znaczy razem

Pożegnanie dzieci z Czernihowa

23 czerwca Zespół Solidarności Rodzin pożegnał dzieci, które zakończyły pobyt w naszym regionie.
Dzieci z rodzin - ofiar wojny w Ukrainie, którymi się opiekujemy w ramach programu Solidarność Rodzin przebywały w naszym kraju dwa tygodnie od 10 - 24 czerwca 2023 r. . Łącznie było 18 dzieci, z Czernihowa, przy czym jedno dziecko o dużym stopniu niepełnosprawności cały ten pobyt, wraz z matką, było w szpitalu w Dąbrowie Tarnowskiej, gdzie przechodziło badania lekarskie. Poza dziećmi było oczywiście dwie mamy jako ukraińskie opiekunki.

Dzieci gościły na zaproszenie Stowarzyszenia Sieć Solidarności a organizacja po stronie ukraińskiej należała do Stowarzyszenia Beket (współpraca z Asocjacją Inicjatyw Miejskich). Najwięcej jednak zawdzięczamy Stowarzyszeniu "Siemacha" na czele z ks. Andrzejem Augustiańskim, oraz Aliną i Kubą, którzy kierowali ich pobytem oraz opiekowali się dziećmi.

Pierwszy tydzień dzieci przebywały we wspaniałym ośrodku w Odporyszowie a drugi tydzień w Zubrzycy Górnej. Warunki, opieka i troska jaką otoczone zostały dzieci z Czernihowa, zasługują na najwyższe uznanie. Wyrazy wdzięczności należą się także konsulowi honorowemu Ukrainy w Tarnowie Bartłomiejowi Babuśka, za wsparcie finansowe i organizacyjne.

Podczas pobytu w Małopolsce, dzieci z Ukrainy odpoczywały w ośrodkach, gdzie mogły korzystać ze wspaniałego zaplecza, np. basenów, padoku do jazdy konnej, wyposażenia do gier i zabaw . Miały zorganizowany bogaty pobyt, odwiedziły, Kraków, Tarnów, Zalipie, Zakopane, Energyland w Zatorze oraz Wypasiona Dolinę, którymi zachwycone były bodaj najbardziej; Wieliczki nie udało się zobaczyć, bo zepsuł się m autobus, ale o i on dzięki życzliwości został szybko naprawiony.

Sieć Solidarności przekazała dzieciom kieszonkowe (po 200 złotych) aby mogły kupić sobie i bliskim pamiątki, miały na lody i inne smakołyki. Poza tym dzieci zostały bogato obdarowane przez Fundację Kyoto-Kraków, z którą od kilku miesięcy współpracujemy, przez Wojewodę Małopolskiego, Miasto Kraków, UNICEF. A nawet osoby prywatne.

Ukraińskie dzieci także wspaniale nas obdarowały. Otrzymaliśmy kartony z podpisami wdzięcznych rodzin na tle ukraińskiej flagi i herbu Czernihowa, liczne listy, laurki, wyszywanki, wianki ukraińskie, osobiste pamiątki z podziękowaniami, listy od wdzięcznych rodzin. Bardzo gorące słowa były skierowane do uczniów ze szkoły na Grodzkiej w Krakowie, którzy opiekują się rodzinami, poszczególnymi klasami. Na koniec odbył się nawet mini koncert i zabrzmiała "Czerwona Kalina"., było wiele wzruszeń, nawet łez.

Wiemy, że nasze dzieci dotarły już szczęśliwie do swoich domów i opowiadają o swoich przeżyciach a ich rodzice znowu do nas piszą, że
... bardzo wdzięczni za tak wspaniały pobyt. Syn jest zachwycony gościnnością Polaków. Dziękujemy organizatorom, dziękujemy naszym polskim przyjaciołom i opiekunom. Wszyscy jesteście wspaniali!

... dziękuję wszystkim za podarowanie wspaniałych chwil z dzieciństwa dla mojego dziecka. Córka wróciła pełna pozytywnych wrażeń i emocji. Orkowie pozbawili ją dzieciństwa, a Wy podarowaliście jej ten beztroski okres, choćby na chwilę. Bardzo dziękuję, za pieniądze nie kupisz takich pozytywnych doświadczeń, nie spotkasz tak otwarte szczere serca! Pokazaliście naszym dzieciom świat pełen dobra i miłości, i to będą nieść przez całe życie.

***
SOLIDARNOŚĆ RODZIN - СОЛІДАРНІСТЬ СІМЕЙ
Zespół Solidarność Rodzin: Anna Kozłowska (dyrektor i dusza programu), Natalia Bishko, Krzysztof Chutkiewicz, Elżbieta i Jacek Niedżwieccy, Edward E. Nowak, Krystyna Ryczaj-Marchewczyk oraz Anna Łaptaś.

Zgłoszenia do udziału w programie: sr.ukraina@gmail.com lub tel. +48 514 962 367.

Można także wspomóc program finansowo: Konto Pekao SA: PL 66 1240 4719 1111 0010 5101 3852 dopisek SOLIDARNOŚĆ RODZIN