Solidarność to znaczy razem

Współpraca Sieci Solidarności z Muzeum Nowej Huty

Współpraca Sieci Solidarności z Muzeum Nowej Huty

W Muzeum Nowej Huty spotkali się 24 sierpnia 20224 r. Edward E. Nowak oraz Henryk Kazimierski, reprezentujący Stowarzyszenie Sieć Solidarności z pracownikami Muzeum Nowej Huty - Karoliną Żłobecką - kierowniczką oddziału oraz Agatą Klimek-Zdeb. Dyskutowaliśmy o czekającym placówkę wielkim remoncie, który potrwa zapewne kilka lat, a szczególnie o wystawie stałej i późniejszej działalności Muzeum Nowej Huty.

Sieć Solidarności czuje się związana z dziejami Nowej Huty, a trzon stowarzyszenia tworzą byli hutnicy, pracownicy b. Huty im. Lenina, a później imienia Tadeusza Sendzimira a także innych zakładów pracy Nowej Huty, ale także szkół, placówek kulturalnych, instytucji, organizacji społecznych, w tym szczególnie b. działacze NSZZ "Solidarność" oraz innych organizacji opozycji demokratycznej (lat '80 i wcześniejszych, ub.w.), wielu członków mieszka w Nowej Hucie. Kolega Kazimierski był organizatorem Stowarzyszenia na rzecz budowy Muzeum Nowej Huty, a później twórcą Izby Pamięci Solidarności w Walcowni Zgniatacz. Edward E. Nowak był działaczem Solidarności i więźniem politycznym a później posłem z Nowej Huty a następnie wiceministrem kierującym programem restrukturyzacji hutnictwa a także wiceprezesem huty. Z tego środowiska wywodzą się tacy wybitni przedstawiciele jak nieżyjący Mieczysław Gil, Jan Ciesielski, Stanisław Handzlik, Marian Kania, Maciej Mach.

Stowarzyszenie Sieć Solidarności współpracuje stale z Muzeum Nowej Huty (wcześniej z Muzeum PRL) od początków powstania, a w 2015 roku zawarliśmy Umowę o współpracy, wciąż aktualizowaną. Muzeum udostępniało Sieci Solidarności praktycznie całe I piętro budynku b. kina Światowid.
Najważniejszymi przedsięwzięciami realizowanymi przez Sieć Solidarności w Muzeum PRLuu a potem Muzeum Nowej Huty jako oddziału Muzeum Krakowa, były wystawy oraz debaty, w których wnosiliśmy nasze kompetencje i wiedzę ale także udostępnialiśmy często eksponaty, a nasi członkowie i współpracownicy oprowadzali po wystawach jako świadkowie historii. Oprócz tego odbywały się w tam tzw. Lekcje Solidarności, czyli spotkania z młodzieżą na tle prezentowanych wystaw, spotkania w ramach innych projektów, np. "Zajrzyj do Huty", spacerów "Szlakiem Nowohuckiej Solidarności", czy wycieczek szkolnych dzieci i młodzieży z kraju a nawet z zagranicy, wizyt osób dorosłych, albo z okazji świąt państwowych i samorządowych, a także podczas "Nocy muzeów".

Stowarzyszenie Sieć Solidarności pragnie włączyć się w proces przygotowania wystawy stałej oraz gromadzenia wartościowych zbiorów dla Muzeum Nowej Huty. Naszym celem jest, aby przygotowywana wystawa w sposób wierny prezentowała dzieje Nowej Huty a szczególnie okres działalności Solidarności i opozycji w dekadzie 1980-1990, w których Nowa Huta była bastionem walki o wolność.

Będziemy gromadzić cenne zbiory na rzecz Muzeum Krakowa w tym szczególnie Muzeum Nowej Huty. Edward E. Nowak zadeklarował przekazanie swoich zbiorów prywatnych, jeśli Muzeum Krakowa wyrazi takie zainteresowanie. Stowarzyszenie gotowe jest także zbierać i przekazywać na rzecz Muzeum inne cenne, pozyskane zbiory.

Stowarzyszenie pragnie także wspierać Muzeum w części dotyczącej historii hutnictwa, bez której nie byłoby przecież także dzielnicy. Uważamy, że eksponaty związane z hutniczym dziedzictwem winny stanowić jedną z kluczowych perspektyw Muzeum Nowej Huty i przygotowywanej wystawy stałej. Opowiadamy się także za utworzeniem Parku Kultury Hutniczej na terenie huty, wydaje się, że byłoby to pożądane w szczególności w rejonie Wielkiego Pieca, który wciąż pozostaje do wykorzystania na ten cel (nie został wyburzony jak Stalowania Martenowska, Zgniatacz, Slabing, wykorzystany na rzecz Walcowni Gorącej Blach Walcowa, a wkrótce być może inne ważne obiekty o historycznym i kulturowym znaczeniu), chociaż zdajemy sobie sprawę z wielkości tego zamierzenia.


Za niezwykle ważne uznajemy ukazanie na wystawie Ludzi Nowej Huty, którzy wnieśli istotny wkład w jej historię, naszego miasta i kraju.

Stowarzyszenie Sieć Solidarności, jeśli uzyska zainteresowanie Muzeum Krakowa oraz oddziału Muzeum Nowej Huty, deklaruje stałe i poważne zaangażowanie w powstanie nowoczesnej placówki muzeum.

Zdjęcia


fotografii: 5, na stronach: 1