Solidarność to znaczy razem

Znicz Solidarności 2022. Podsumowanie

Wyrażamy wdzięczność wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób uczestniczyli w akcji ZNICZ SOLIDARNOŚCI 2022.

Stowarzyszenie "Sieć Solidarności", po raz jedenasty przeprowadziło akcję ZNICZ SOLIDARNOŚCI. Zapaliliśmy 396 zniczy na 70 cmentarzach. W akcji uczestniczyło 55 osób.
Akcję Znicz Solidarności prowadziliśmy w dniach 27, 28, 29, 30 października i sporadycznie 1 listopada. Nasi członkowie oraz liczna grupa wolontariuszy zapaliła blisko 400 zniczy, z czego 286 zniczy na krakowskich cmentarzach (130 zniczy na cmentarzu Rakowickim), pozostałe w regionie, na grobach ludzi szeroko rozumianego ruchu społecznego SOLIDARNOŚĆ.
Szczególnie dużą pomoc otrzymaliśmy od wolontariuszy małopolskiej struktury Polska 2050, którzy udali się na bardziej odległe cmentarze w naszym regionie. Niestety w tym roku w akcji nie uczestniczyła młodzież.

Znicze Solidarności zapaliliśmy na cmentarzach Krakowa: Rakowice, Prądnik Czerwony, Salwator, Podgórze, Borek Fałęcki, Prokocim, Wola Duchacka, Bieżanów - Mała Góra i kościół, Pychowice, Maki Czerwone, Wróblowice, Grębałów i Mogiła w Nowej Hucie, nowy cmentarz Żydowski, na małych cmentarzach na obrzeżach Krakowa: Bibice, Bolechowice, Korzkiew, Krzeszowice, Liszki, Morawica, Nawojowa Góra, Skała, Tyniec, na cmentarzach Małopolski: Bochnia, Niepołomice i Zabierzów Bocheński i Wieliczka, Nowy Sącz, Myślenice i Osieczany, Radziemice, Olszanica, Swojczany, Tczyca, Lipnica Murowana, Łapanów, Gruszów, Żegocina, Limanowa, Maków Podhalański, Wiśniowa, Kasinka Wielka, Dobczyce, Raciechowice, Gorlice, Czchów, Tęgoborze, Paleśnica, Busko Zdrój, Tarnów, Wierzchosławice i Koszyce Małe, Wawrzeńczyce, Bucze k. Brzeska, Skawina, Chrzanów, Wola Radziszowska, Ryczów, Świątniki Górne, Stadniki, Wadowice, Krynica, Nowy Targ, Łopuszna, Zakopane. Zapaliliśmy Znicz Solidarności Adamowi Zagajewskiemu w Panteonie Narodowym w kościele ś.s. Piotra i Pawła.

Znicze Solidarności zapaliliśmy także na grobach oraz w symbolicznych miejscach upamiętniających ofiary powstań narodowych, wojen światowych, represji politycznych, ofiar stanu wojennego a także na symbolicznej mogile poświęconej ofiarom wojny w Ukrainie.

Na Liście Pamięci Solidarności Małopolskiej znajduje się 406 osób, ale została uzupełniona w trakcie akcji. Przybyło zatem dużo nowych nazwisk, bądź to z powodu zgonu w ostatnim roku ale także w wyniku dodania do listy osób, których dotychczas nie znaliśmy; słowa uznania kierujemy do kol. Pawła Orła, który ponownie uzupełnił listę z rejonu bocheńsko-brzeskiego.

Liste Pamięci publikujemy ją na stronie internetowej Sieci Solidarności www.sss.net.pl, w katalogu PAMIĘĆ, podobnie jak plany głównych cmentarzy. Po tegorocznej akcji znowu dokonamy korekt i uzupełnień.

Niemal na bieżąco relacjonowaliśmy przebieg akcji na facebook'u Sieci Solidarności, co być może było nieco nużące dla czytających naszą stronę, ale dla rodzin i przyjaciół być może pożyteczne. Od trzech grup nie otrzymaliśmy relacji ani zdjęć.

Odwiedzane groby w zdecydowanej większości są zadbane, uporządkowane, powstały nowe piękne nagrobki, także dzięki naszej inicjatywie i akcji, tylko pojedyncze groby wymagały uporządkowania. Wielką satysfakcję sprawiały nam pozostawione plakietki z ubiegłych lat i ponownie zapalane znicze. Zdarzały się jednak również sytuacje zdejmowania naszych przywieszek z logo "Dziękujemy za wolność". Odnotowaliśmy także przypadki zniszczenia lub usunięcia plakietek Medalu "Dziękujemy za wolność".
Wciąż otrzymujemy dowody wdzięczności za pamięć od rodzin i bliskich zmarłych.

Zarząd Stowarzyszenia "Sieć Solidarności składa serdeczne wyrazy wdzięczności do następujących osób uczestniczących w akcji ZNICZ Solidarności 2022 w Małopolsce: Witold Bawolski, Lech Bialik,Józef Bobela, Kamil Bracio, Krzysztof Burnetko z synem Jakubem, Jan Ciesielski z wnukiem Maksem Białko, Lesław Chruścik, Magdalena Dębowska, Leszek Dulba, Irena Dyna-Supłat Agnieszka Grzesiak, Jarosław Jagłowski, Jacek Jarmuła, Krystyna Jarosz, Henryk Kazimierski, Danuta Kinaszewska, Adam Kramarczyk, Edyta Król-Ogar, Jacek Kwiatkowski, Maria Kowalska-Kożbiał, Ilona Kwiecień, Mirosław Luty, Andrzej Łaptaś, Maciej Mach, Andrzej i Małgorzata Majka, Andrzej Marciniak, Sebastian Mlak, Monika Motyczyńska, Danuta Muszyńska, Edward i Halina Nowak, Janusz Opydo, Paweł Orzeł, Krystyna Ryczaj Marchewczyk, Zbigniew Papierz z rodziną: Anna Wodzyńska-Papierz, Grzegorz Katka, Alicja Wodka z wnukami, Aleksandra Papierz-Rykała, dalej: Paweł Rogala, Radosław Rzepka, Katarzyna Skowron, Jan Skrzypek, Robert Sobol, Bogdan Stelmach, Helena Targowicz, Konrad Turchan, Piotr Warisch, Tomasz Wojciechowski, Michał Zieleniewski, w tym osobom, które nie są naszymi członkami, co chcę bardzo silnie podkreślić. Osobne podziękowania należą się wolontariuszom, w tym ze Stowarzyszenia Polska 2050 a szczególnie koordynatorowi Pawłowi Rogali, który wystąpił z inicjatywą wsparcia naszej akcji po raz kolejny.

Kazimierz Barczyk, Paweł Kozłowski i Zbigniew Papierz wsparli akcję darowizną pieniężną, znicze przywieźli Edward E. Nowak, Bogdan Stelmach i Henryk Kazimierski, plakietki zakupił Maciej Mach, a Andrzej Łaptaś sporządził mapy cmentarzy z zaznaczeniem grobów. Akcję koordynował Edward E. Nowak przy wsparciu Henryka Kazimierskiego i relacjonował na facebook'u..

W tym roku akcja napotkała kilka trudności. Mieliśmy duże trudności z uzyskaniem zamówionych wcześniej zniczy. Otrzymaliśmy je dwa dni przed akcją co utrudniło ich dystrybucję. Znicze nie były czerwone (jak w ub. latach) z powodu zatrzymania lakierni (wzrost kosztów energii). Musieliśmy dokupić znicze na rynku bo dostawca dal nam znacznie mniej zniczy niż zamówiliśmy. Ceny zniczy były o 50 proc. wyższe a dokupione w handlu jeszcze droższe, podobnie droższe były przywieszki. Z powodu wzrostu ilości nagrobków na których zapalamy znicze ale także cen, koszty akcji wynoszące ok. 6 tys. zł. mają już niebagatelne znaczenie dla finansów naszego stowarzyszenia. Nasuwa się także refleksja, że coraz trudniej jest nam organizować tak dużą akcję, po prostu z powodu podeszłego wieku wielu naszych członków, a znalezienie wolontariuszy, wcale nie jest łatwe. W tym roku, ponownie pomogli wolontariusze Polska 2050. Natomiast próby pozyskania młodzieży do tej akcji nie udają się, a nawet są blokowane przez szkoły.
Nasze akcje są dobrze zaplanowane i przygotowane, ale w przyszłym roku, musimy ją rozpocząć znacznie wcześniej i koniecznie pozyskać wolontariuszy, w tym młodzież. Przydałoby się także zdobyć źródło finansowania akcji.

Wyrażamy wdzięczność za pamięć i solidarność, wszystkim którzy zapalili znicze, zatrzymali się na chwilę, zmówili modlitwę lub podzieli się wspomnieniem o zmarłych koleżankach i kolegach z wielkiego ruchu społecznego SOLIDARNOŚĆ.

Stowarzyszenie "Sieć Solidarności"