Stowarzyszenie Sieć Solidarności przedstawia:

Strajk '88 w Nowej Hucie

Wiosną 1988 r. Solidarność rozpoczęła akcję występowania do sądu o rejestrację swoich poszczególnych Komisji Zakładowych. Spotkało się to z ostrym sprzeciwem władz, co pogłębiło rozgoryczenie społeczeństwa, wywołane wcześniej podwyżkami cen.

Nowohucki strajk, rozpoczął się 26 kwietnia 1988 roku i trwał do chwili pacyfikacji w nocy 4/5 maja, po czym przekształcił się w strajk absencyjny i inne formy protestu. Następnie 17 maja powstał jawnie działający Komitet Organizacyjny, doprowadzając do reaktywowania działalności Komisji Robotniczej Hutników NSZZ "Solidarność".


Ten największy w kraju, po wielu latach oporu społecznego, protest solidarności hutniczej, został poparty przez organizacje opozycji, Lecha Wałęsę, uzyskał wsparcie od mieszkańców Krakowa, w szczególności od młodzieży, w tym KPN, NZS, FMW, WiP i innych, a Episkopat Polski podjął misję mediacyjną z ówczesna władzą. Wydarzenia te miały przełomowy charakter dla naszego kraju, były Wiosną Solidarności. Solidarność podjęła jawne działania. Ówczesna władza, zaczęła poszukiwać porozumienia ze społeczeństwem. Sprzyjała nam sytuacja międzynarodowa.

Strajki w Polsce w 1988 roku czyli fala strajków, które wybuchły wiosną a następnie latem 1988 w polskich zakładach i przedsiębiorstwach, pośrednio doprowadziły do podjęcia próby porozumienia władz komunistycznych i opozycji w ramach obrad Okrągłego Stołu.

Wkrótce w 1989 roku rozpoczęły się demokratyczne przemiany ustrojowe w Polsce, doszło do częściowo wolnych wyborów do Sejmu i Senatu w dniu 4 czerwca 1989 r.

Edward E. Nowak


Program uroczystości


Wiosna Solidarności

Kiedy 26 kwietnia 1988 r. o godz. 9.00 Andrzej Szewczuwianiec włączył czerwone światło na Walcowni Zgniatacz, dając tym samym sygnał do strajku obejmującego kolejne wydziały nowohuckiego Kombinatu, ani on sam, ani też pewnie nikt inny nie przypuszczał, że oto rozpoczyna się ostatni, zwycięski rozdział w zmaganiach Polaków z komunistycznym zniewoleniem.

Wiosna Solidarności

Podziemne struktury związku planowały wywołać strajk w sierpniu 1988, w paru miejscach w Polsce, a przede wszystkim w gdańskiej stoczni. Zapalnikiem w Nowej Hucie stały się sprawy bytowe, a konkretnie drakońska podwyżka cen z lutego. Protest rotacyjny trwał dość długo, bo do 5 maja, i wyzwolił sporą energię. Wzięło w nim udział w sumie blisko 3 tys. ludzi.

Wiosna Solidarności

Wiosenny strajk w Hucie Lenina, choć po kilku dniach brutalnie stłumiony, podobnie jak pozostałe akcje protestacyjne "Solidarności" w innych częściach kraju, zapoczątkował jednak odradzanie się nadziei, gotowości do walki i wiary w końcowy sukces. Jego bezpośrednim efektem była prowadzona jawnie odbudowa struktur związkowych, mimo obowiązującego nadal zakazu.




Wiosna Solidarności

Akcje strajkowe podjęte w Polsce wiosną 1988 roku:
• 25 kwietnia 1988 rozpoczął się strajk załogi MP w Bydgoszczy i Inowrocławiu.
• 26 kwietnia stanęła Huta im. Lenina w Krakowie.
• W dniach 29-30 kwietnia trwał strajk w Hucie Stalowa Wola.
• 1 maja miały miejsce pokojowe demonstracje uliczne opozycji w Bielsku-Białej, Dąbrowie Górniczej, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Płocku, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu na skalę niespotykaną od czasu zniesienia stanu wojennego w 1983 r.
• 2 maja wybuchł strajk w Stoczni Gdańskiej.
• W nocy z 4 na 5 maja Hutę im. Lenina w Nowej Hucie zaatakowała brygada antyterrorystyczna, dokonując brutalnej pacyfikacji.
• 10 maja, w wyniku groźby użycia ZOMO, zakończył się strajk w Stoczni Gdańskiej.



O Wiośnie Solidarności w Nowej Hucie opowiadają:

  • zebrane w kalendarium fakty
  • dokumenty i wspomnienia
  • notki biograficzne o uczestnikach strajku
  • notacje filmowe i archiwalne zdjęcia
  • opracowania historyczne
Szanowni Państwo!

Uprzejmie prosimy o przesyłanie nam materiałów, dokumentów, wspomnień, multimediów i innych materiałów dotyczacych Wiosny Solidarności. Prosimy także o uwagi i ew. sprostowania. Kontakt z nami >>>


Wiosna Solidarności '88

Wiosna Solidarności

Wydarzenia z przełomu kwietnia i maja 1988 roku miały przełomowy charakter dla naszego kraju, były Wiosną Solidarności.

Szczegóły

Kalendarium

Na początku roku Sąd Wojewódzki w Krakowie odrzucił wniosek Komitetu Założycielskiego NSZZ "Solidarność" w Hucie im. Lenina o rejestrację.

Szczegóły

Ludzie Strajku '88

Pragniemy utworzyć możliwie pełną listę Ludzi Strajku '88. Prosimy o pomoc i zgłaszanie osób do tej listy z opisem ich roli.

Szczegóły

Wspomnienia

Przebieg wydarzeń oczami uczestników jak i osób wspierających strajk.

Szczegóły

Opracowania

Geneza, przebieg, kontrowersje, znaczenie. Spojrzenie po latach.

Szczegóły

Dokumenty

Świadectwo tamtego czasu w dokumentach związanych ze strajkiem.

Szczegóły

Zdjęcia

Strajk w obiektywie zawodowych fotografów jak i jego uczestników.

Szczegóły

Notacje i filmy

Wypowiedzi uczestników strajku, nagrane przez Piotra Warscha i filmy ukazujące strajk.

Szczegóły

Druki

Atmosfera tamtych dni ukazana przez pisma, ulotki, plakaty czy różnego rodzaju pamiątki.

Szczegóły

Wydawnictwa

O wydarzeniach tamtych dni zainspirowaliśmy kilka wydawnictw monograficznych.

Szczegóły

Bibliografia

Obszerna jest również bibliografia tematu.

Szczegóły

Upamiętnienia

Filatelistyka, tablice pamiątkowe, uroczystości rocznicowe.

Szczegóły

Bibuła

Prasa drugiego obiegu o tamtych wydarzeniach.

Szczegóły

Leksykon

Informacje o Strajku w formie haseł z podstawowymi opisami.

Szczegóły